Kıbrıs

Hurmalar bakımdan geçiriliyorGürsel KARAGÖZLÜ

Adamızın en çok hurma ağacı bulunan ve hurma festivali yapılan Lefke kasabasında hurmalar bakımdan geçiriliyor. Oğlu Sadık Yolaç ile birlikte 36 yıldır hurmacılık yapan, Padişah lakaplı Soner Yolaç, budamanın ve aşılamanın (döllemenin) hurmalar için ne denli önemli olduğuna dikkati çekiyor. Yolaç, hurma ağacının usulüne göre budanması halinde meyve dallarının yeterince beslendiğine ve iyi ve olgun meyve veriminin sağlandığına dikkati çekiyor. Yolaç, bir hurma ağacının 10-15 adet meyve dalı verdiğini kaliteli bir ürün için bu dalların ağacın besleme kapasitesine göre 8-10 arasında bırakılması gerektiğini anlattı.

Aşılama (dölleme)
Hurma ağacı gövdesinde çıkan kapalı durumdaki meyve dallarının 3-4 adedinin patlamasının aşılama döneminin geldiğine işaret olduğunu kaydeden Yolaç, bu işlemin özenle yapılması gereğine de dikkati çekiyor. Patlayan meyve dallarını aşılamanın iki yolu olduğunu ifade eden Yolaç, “Biri arıların doğal yoldan meyveleri aşılaması, bir diğeri ise hurmacı tarafından yapılan aşılamadır” dedi. Yolaç aşılamayı şöyle anlattı: “Erkek hurmalardan alınan döl yani toz, daha önceden patlamış olan dişi meyve dalının alt kısmından yukarıya doğru sürülerek, erkek dalının dişi dal üst kısmında bağlanarak bırakılarak aşılama tamamlanır. Hurmacı tarafından aşılama yapıldıktan sonra meyve dalının kenarlarında boşluk bırakılması gerekir. Boşluk arıların da aşılamaya yardımcı olmaları için bırakılır. Aşılama bittikten sonra bir avuç erkek hurma tozunu veya bir dal erkek hurma salkımını aşılama yapılan hurmanın gövdesine bağlanması gerekir. Ağaç üzerine gelen arıların tozları alarak dişi hurma meyvelerini aşılamasında yardımcı olur.”

İlaçlama
Deneyimli hurmacı Soner Yolaç, ilaçlamanın da en az dölleme kadar önemli olduğunu belirterek, kaliteli ürün alınması için, döllenen ağaçlardaki meyveler yeşil renk olduğunda zararlılara karşı ilaçlama yapılmasının şart olduğunu vurguladı.
Başa dön tuşu