Dünya

Hükümet karşıtı ‘Sarı Yelekliler’ hareketi dünyaya yayılıyor

Fransa'da Macron hükümetinin benzin fiyatlarını artırma kararı sonrasında başlayan ve kısa sürede ülke geneline yayılan 'Sarı Yelekliler' hareketi, Avrupa'dan Afrika'ya birçok ülkede benzer gösteriler için öncü oldu.


Almanya, Belçika ve Bulgaristan, hükümet karşıtı protestolara sahne olurken, Burkina Faso’da da geniş çaplı eylemler başladı. Hindistan’da ise benzer gösterilerin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.En fazla etkilenen Belçika

‘Sarı Yelekliler’ akımı farklı ülkelerde de yayılmaya başlarken, hareketin en fazla yankı bulduğu ülkelerden biri Fransa’nın komşusu Belçika oldu.Brüksel’deki Avrupa kurumları önünde toplanan 300 kişiye yakın kalabalık, Başbakan Charles Michel’a istifa çağrısında bulundu. İki arabayı da yakan gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Başbakan Charles Michel ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda güvenlik görevlilerine desteğini dile getirirken, etrafa hasar veren sorumluların cezalandırılacağını söyledi. Gösterilerde 60’a yakın kişi gözaltına alındı.

Avrupa’nın diğer ülkelerine de yayıldı

Almanya’da aşırı sağcılar, geçtiğimiz hafta sonu sembol haline gelen sarı yeleklerini giyerek başkent Berlin’de protesto düzenledi. Aralarında İslam ve göçmen karşıtı grupların da bulunduğu topluluk, Merkel’in istifasını talep etti.

Ancak uzmanlar, Almanya’da çok marjinal bir grup tarafından benimsenen hareketin daha fazla yayılmayacağı görüşüne sahip.

Hollanda’da Lahey ve Maastricht kentlerinde küçük gruplar halinde toplanan göstericiler, geçim sıkıntılarını dile getirerek hükümeti protesto etti.

Bulgaristan’da artan benzin fiyatlarına itiraz eden binlerce kişi, sarı yerine mavi yelekler giyerek başken Sofya’da sokaklara döküldü. Göstericiler, ülke genelindeki yolları kapatırken, Türkiye sınırında da arabaların geçişine engel oldu.

Sırbistan’da bir milletvekili meclise sarı yelekle gelerek benzin fiyatlarındaki artışı eleştirdi.

Burkina Faso’da ‘kırmızı yelekliler’

Afrika ülkesi Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu’da benzin fiyatlarına son aylarda getirilen yüzde 12’lik zam, halkın kırmızı yeleklerle sokağa dökülmesine neden oldu.

Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri olan ve nüfusunun yüzde 40’ının yoksulluk sınırı altında yaşadığı ülkede göstericiler, söz konusu zamların bardağı taşıran son damla olduğunu savundu.

Devlet tarafından yalnız bırakıldıklarını düşünen Burkina Fasolular, ‘Pahalı hayatla mücadele koalisyonu’ adı altında kurulan bir kolektifin çağrısı üzerine ülke genelinde eylemler düzenledi.

Irak’ta da ‘Sarı Yelekliler’ meydanlarda

Irak’ın güneyindeki petrol zengini Basra’da kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle gösteriler alevlendi.

Güvenlik güçlerinin müdahale ettiği olaylar sırasında bazı protestocular gözaltına alındı.

 

 

Başa dön tuşu