HSBC, yılsonu kur tahminini yükseltti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiSürmanşet

HSBC, yılsonu kur tahminini yükseltti

HSBC, yılsonu kur tahminini yükseltti: “Türk Lirası’nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz”

HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 17,5’ten 19,5’e yükseltti.

Kurumun notunda, “Mevsimsel turizm gelirlerinin daha az destekleyici olması ve Avrupa’da resesyon baskısı ile ihracatın zayıflamaya devam etmesiyle Türk Lirası’nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Bloomberg HT’nin haberine göre kurum 2023 ikinci çeyrek sonu için de tahminini 18,2’den 21’e yükseltti.

Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kur Stratejisti Murat Toprak imzalı notta, Türk Lirası’nın son aylarda yükselen enflasyonun reel faizleri daha da baskılaması, liralaşma stratejisinin ilk çoşkusunun kalmaması ve cari açığın genişlemesiyle birlikte değer kaybettiğine işaret edildi.

Para politikası duruşunda önümüzdeki dönemde değişiklik olacağına dair bir işaret bulunmadığı belirtilen notta, kur korumalı mevduatın yurt içi yerleşiklerin büyük döviz alımlarını önlemede rol oynamaya devam ettiği değerlendirmesi yapıldı.

Quote Message: Bize göre Türk Lirası için temel makro risk, bozulmanın beklentilerin üzerinde gerçekleştiği ödemeler dengesi dinamikleri ile ilgili. Rekor seviyelere yakın olan dış ticaret açığı, cari açık, turizm sektörünün en güçlü olması gereken bir dönemde dahi genişletiyor. Mevsimsel turizm gelirlerinin daha az destekleyici olması ve Avrupa’da resesyon baskısı ile ihracatın zayıflamaya devam etmesiyle Türk Lirası’nın sonbaharda daha belirgin şekilde değer kaybedeceğine inanıyoruz. from HSBC

HSBC
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar