KıbrısManşet

Hortumun marifeti gün yüzüne çıktı


Yenierenköy’de meydana gelen hortum bölgede ciddi hasara neden oldu. Bazı evlerin su depoları, mandıra ve garajların çatıları uçtu. Bir ağılda küçükbaş hayvanlar telef oldu. Bazı arabalar hasar gördü, ağaçlar söküldü

yenierenköy

Yenierenköy’de geçen haftalarda etkili olan şiddetli yağışın sebep olduğu olumsuzluklar giderilmeden önceki akşam da hortum meydana geldi.

Bölgede önceki akşam saat 22.00 sıralarında denizde başlayan ve yaklaşık 5 dakika süren hortum bölgede ciddi hasara neden oldu.

Hortum nedeniyle bir mandıranın çatısı uçtu, 6 küçükbaş hayvan telef oldu. Hortum garajlara da zarar verdi. Garajların çatıları ve duvarları yerlerinden sökülerek arabaların üzerine düştü.

Hortum, çatılardaki su depolarını da yerinden söktü, bazı çatıların kiremitleri uçtu. Telefon hatlarını taşıyan direkleri sökülerek yola düştü.

yenierenköy

Belediye aralıksız çalışıyor

Yenierenköy Belediyesi ekipleri, hortumun ardından oluşan olumsuzlukları gidermek üzere gece saatlerinde başlattığı çalışmalarını dün bütün gün aralıksız sürdürdü.

Belediye ekiplerinin çalışmaları çerçevesinde, yollara savrulan ağaçlar kaldırıldı. Vatandaşların evlerinin avlusunda bulunan ve hortum nedeniyle tehlike arz eden ağaçlarda budamalar gerçekleştirildi.

 

Telefon hatlarında arıza giderme çalışmaları başlatıldı

Yenierenköy bölgesinde önceki gün etkili olan hortum nedeni ile telefon direkleri de söküldü, telefon hatlarında arıza meydana geldi.

Telekomünikasyon Dairesi ekipleri, sökülen direkleri ve kesilen telefon hatlarını onarım çalışmaları başlattı.

 

Arabalar yollarda mahsur kaldı

Bölgede önceki gece yarısı etkili olan karla karışık kuvvetli dolu nedeniyle Kumyalı-Yeşilköy ana yolunda kayganlaşan zemin nedeniyle bazı arabalar yolda mahsur kaldı.

Kayganlaşan yola ve mahsur kalan arabalara, Yenierenköy Belediyesi iş makineleri ile polis ekipleri müdahalede bulundu.

Yeşilırmak: Devlet, vatandaşa yanında olduğunu hissettirmelidir

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak yaptığı açıklamada, hortumun ciddi maddi zararlara yol açtığını belirterek, Belediye ekiplerinin hortumun yol açtığı olumsuzlukları gidermek için çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti.

Yeşilırmak, bölgede bir hafta içinde ikinci kez doğal afet yaşandığını hatırlatarak, afet nedeniyle vatandaşların mağdur olduklarını, devletin, vatandaşa yanında olduğunu hissettirerek zararlarını tazmin etmesi gerektiğini ifade etti.

Yeşilırmak, hortum sonucu birçok evde su depolarının uçtuğunu, çatıların araçların üzerlerine düştüğünü, ağaçların devrildiğini, mandıraların zarar gördüğünü ve hayvanların telef olduğunu belirtti.

Yeşilırmak, devletin vatandaşın mağduriyetini gidererek yanında olduğunu hissettirmesi gerektiğini yineledi.Başa dön tuşu