Kıbrıs

Hırsızlar boş durmuyor

Nadire KRAŞLIOĞLU-Gazimağusa’da özellikle son 2 ayda büyük artış gösteren hırsızlık olaylarına dün bir yenisi daha eklendi. Kimliği meçhul kişi veya kişiler tarafından önceki akşam KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Gazimağusa Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı ve Çalışma Dairesi’nde soygun girişiminde bulunuldu. Polisten edinilen bilgiye göre son 2 ay içerisinde yaklaşık 12 market ve bina açılarak hırsızlık suçu işlendiği ortaya çıktı.
Kasayı açmayı başaramadı
Sosyal Sigortalar Dairesi binasına merdiven boşluğunda bulunan pencerenin korkuluklarını eğerek giren kimliği meçhul kişi veya kişiler tahsilat bölümünde olan ve içerisinde bin 942 TL nakit para bulunan kasayı açmaya çalıştılar. Kasayı açmayı başaramayan hırsız veya hırsızlar daireye girdikleri yerden çıkarak kaçmayı başardı. Dün sabah saatlerinde iş başı yapan memurlar tarafından fark edilen hırsızlık olayı polise haber verildi. Polisin sürdürmüş olduğu soruşturmada geçmişte benzer bir şekilde Sosyal Sigortalar Dairesi binasına yine hırsız girmesine rağmen binada güvenlik kamerası olmadığı ortaya çıktı.
Nakit para ve sigara çalındı
Gazimağusa’da yaşanan bir diğer hırsızlık olayı ise, önceki akşam meydana gelen market hırsızlığı. Gazimağusa’yı mesken tutan hırsızlar, önceki akşam Salamis yolu olarak bilinen Karpaz anayolundaki Doruk Market isimli iş yerini ve Maraş bölgesindeki Aypar isimli marketi açtıkları tespit edildi. Hırsızların Doruk Market’ten bin 500 TL nakit para ve çok miktarda sigara çaldıkları ortaya çıktı.
“Huzurumuz kaldı”
Doruk Market isimli iş yeri sahibi Emine Tamavcı, son dönemlerde yaşanan hırsızlık olayları nedeniyle esnafın huzurunun kalmadığını belirterek, bir an önce polisin hırsızları yakalamasını talep etti. Dükkanı önceki gece saat 03.00 sıralarında kapattıklarını ve evlerine gittiklerini belirten Tamavcı, sabah saat 07.00’de ekmekçinin telefonu ile uyanarak dükkanlarına hırsız girdiğini öğrendiklerini ifade etti. Çamı çerçeveyi indiren hırsızın kasadan bin 500 TL para çaldığını belirten Tamavcı, “bu da yetmezmiş gibi çok sayıda karton şeklinde sigaraları da alıp götürdü. Hırsızlık olayları yüzünden huzurumuz kalmadı” şeklinde konuştu.
 

 

 

 

 

 

 

5 kez hırsız girdi
Hırsızların önceki akşamki mesailerinin bir diğer adresi olan Aypar isimli market sahibi Salih Aypar dükkanına 5’inci kez hırsız girdiğini belirterek, hırsız veya hırsızların önceki akşam dükkanına girdiğini ancak bir şey alamadan çıktıklarını söyledi. Hırsızların yazar kasadan para almak için kasaya yanaştıklarını ancak kasanın açılması için tuşlarına basıldığı anda çıkan sesten korktuklarını belirten Aypar, kimliği henüz tespit edilemeyen kişi ve ya kişilerin bir şey alamadan girdikleri yerden kaçtıklarını söyledi. Kasaya dokunulduğu zaman çıkan fiş kağıdında saatin sabah 05.00 sıraları olduğunun anlaşıldığını belirten Aypar, hırsız veya hırsızların demir korkulukları eğerek dükkana girdiğini kaydetti.
“Mobese kamera sistemi şart”
KKTC’de son dönemlerde artış gösteren suç olayları halkı tedirgin ediyor. Gazimağusa’da sıkça meydana gelen suç olarından rahatsızlık duyduklarını dile getiren vatandaş, mobese kamera sisteminin bölgede artık şart olduğunu vurguladı. Vatandaş, şehrin belirli bölgelerine monte edilecek kamera sistemiyle suç oranlarında düşüş olacağına inandıklarını kaydetti.
Son 2 ayda 12 hırsızlık
Son dönemlerde artan hırsızlıklar neticesinde alarma geçen polis, kimliği meçhul kişiler hakkında iz sürüyor. Polisten alınan bilgiye göre 12 Şubat 2013 tarihinden bu yana 12 market ve binanın açılarak içerisinden çeşitli miktarlarda nakit para ve sigaranın çalındığı öğrenildi. Söz konusu market ve binalarda meydana gelen hırsızlıklar ve hırsızlık girişimlerinde kimliği meçhul şahıs veya şahıslar cam, demir korkuluk ve kapıları kırılarak kasti hasar suçunu da işledi.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı