Dünya

Hillary Clinton’dan uyarı: Trump seçimi kaybetse bile sessizce gitmeyebilir


Hillary Clinton, Donald Trump’ın kasım seçimlerinde mağlup olması halinde koltuğunu bırakmayı reddedebileceğini ve seçmenlere baskı uygulama taktiklerinin Trump’ın stratejisinin önemli bir parçası olduğunu iddia etti.2016 seçimlerinde Trump karşısında yenilgiye uğrayan Clinton pazartesi gecesi televizyonda yayımlanan röportajında, “Trump’ın kaybetmesi halinde sessizce gidip gitmeyeceği meselesine işaret etmenin kayda değer bir husus olduğunu düşünüyorum. Kendimizi buna hazırlamamız gerekiyor” dedi.New York’un Chappaqua kasabasındaki evinden Trevor Noah’ın sunduğu The Daily Show programına konuk olan Clinton, Donald Trump’ın ve diğer Cumhuriyetçilerin daha gerçekleşmeden başkanlık seçimlerinin altını oymak için seçim hilelerine dair korku tellallığı yaptığına inandığını belirtti.

Clinton, Trump’ın son haftalarda posta yoluyla oy vermenin hileleri hakkında yüksek sesle konuşması hakkında şunları söyledi:

Bu hile iddiasının mesnetsiz olduğuna işaret eden çok sayıda akademik çalışma ve başka incelemeler var. Böyle bir sorun yok.

Trump’ın posta yoluyla oy vermeye dair sözümona kuşkusunu, nihayetinde kasım ayındaki seçimleri kaybetmesi halinde hile ya da oy çalma iddiaları üzerinden seçimin güvenilir olmadığını ileri sürmekte kullanabileceğine dair bazı spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

Joe Biden ise iktidarı devretmeyi reddetmesi halinde Trump’ı Beyaz Saray’dan barışçıl bir şekilde uzaklaştırma konusunda ABD ordusuna güvenilebileceğinden emin olduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu