Hesabı mahkeme kesecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Hesabı mahkeme kesecek

Hesabı mahkeme kesecek

ARA EMRİ KARARI YOK… Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, 21 Ekim’de gerçekleştirilen kurultayda divan tarafından genel başkan ilan edilen Başbakan İrsen Küçük’ün, “genel başkan yetkilerini kullanmasını engellemek amacıyla” açtığı davada “ara emri” kararı çıkmadı

BUGÜN DEVAM EDECEK… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, konunun “hassas, ciddi ve acil” olduğuna dikkat çekerek, genel başkanın yetkilerini kullanmasını engellemedi ancak istidanın davalılara tebliğ edilmesi için davayı bugün saat 10.00’a ertelediğini açıkladı


“KÜÇÜK BASKI YAPTI”…  Zorlu Töre, “ ‘Hiçbir kişi seçilemedi. İkinci tura kaldı’ diye aramızda konuşmalar oldu. İrsen Küçük yanımıza geldi ve ‘Ben kazandım. Açıklayın. İsterlerse mahkemeye gitsinler’ dedi. 2 divan üyesi katıldı. 2 üye katılmadı. İrsen Küçük genel başkan ilan edildi” dedi

Emine UYSAL
UBP Kurultayı’nda genel başkan adayı olan Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, 21 Ekim’de gerçekleştirilen kurultayda divan tarafından genel başkan ilan edilen Başbakan İrsen Küçük’ün, “genel başkan yetkilerini kullanmasını engellemek amacıyla” açtığı davada “ara emri” kararı çıkmadı.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, konunun “hassas, ciddi ve acil” olduğuna dikkat çekerek, genel başkanın yetkilerini kullanmasını engellemedi ancak istidanın davalılara tebliğ edilmesi için davayı bugün saat 10.00’a ertelediğini açıkladı.

Kaşif, 4 avukatla duruşmaya çıktı
Hukuk davaları salonunda yer alan ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı huzurunda görülen duruşmada, Kaşif’i, Avukat Fuat Veziroğlu, Avukat Hasan Yücelen, Avukat Yunsal İlhan, Avukat Münür Doratlı temsil etti.

Kaşif, yazılı kararları emare olarak sundu
Mahkemede Veziroğlu’nun sorularını yanıtlayan ve mahkemeye UBP Kurultayı divan başkanlığı tarafından verilen yazılı kararları sunan Kaşif, “Meselede haklıyım. Yargıya güveniyorum” dedi.
Kaşif, kurultayda İrsen Küçük’ün tüzüğün gerektirdiği sayıya ulaşmadığını savundu.

Kaşif: “Seçim ikinci tura gitmeli”
Kaşif, 21 Ekim’de gerçekleştirilen UBP Kurultayı’nda 1427 delegeden bin 402 delegenin oy kullandığını, bu oyların 704’ünü İrsen Küçük, 690’ını kendisinin aldığını, 8 oyun ise geçersiz sayıldığını anlattı. Kaşif, Divan Başkanlığı’nın bu sonuca göre İrsen Küçük’ü genel başkan ilan ettiğini, ancak bunun UBP Tüzüğü’ne göre yanlış olduğunu, seçimin ikinci tura gitmesi gerektiğini savundu.

Veziroğlu 6 emare sundu
Avukat Veziroğlu mahkemeye UBP Kurultay Divanı’nın kararları ile parti tüzüğünü emare olarak sunarken, mahkeme 6 adet emareyi kaydetti.
Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün, UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük’ün baskısıyla Küçük’ü genel başkan ilan ettiğini savunan Kaşif, Küçük’ün “İtirazı olan yargıya gitsin” dediğini kaydetti ve bunu divan üyelerinin duyduğunu ifade etti.
Kaşif, kurultay kararının, divan üyeleri Özgürgün, İlker Edip ve Teoman Kuran’ın imzasıyla, diğer divan üyeleri Zorlu Töre ile Savaş Atakan’ın ret imzalarına karşılık 3’e 2 oyla açıklandığını da anlattı.
Kaşif, bu karara hem sözlü hem de yazılı olarak itiraz ettiklerini, ancak Küçük’ün “itirazı olan yargıya gitsin” dediğini, parti tüzüğüne göre ikinci bir seçim yapılması gerektiğini söyledi.

Kaşif: “Elbette etkiler”
Avukat Fuat Veziroğlu, Ahmet Kaşif’e, “Kurultay ve parti başkanının başkanlığının iptali için dava açtınız. Dava kararı mahkeme tarafından üç ay sonra okunursa parti ve kurultay delegelerini etkiler mi?” sorusunu sordu. Bunun üzerine Ahmet Kaşif, “Elbette etkiler” cevabını verdi.
Avukat Fuat Veziroğlu’nun, Ahmet Kaşif’e, “Talep ettiğin ara emri verilmezse genel başkan bütün yetkilerini kullanıp sana karşı bir harekete geçerse telafi etme imkanı var mı?” sorusunu sorması üzerine ise, Kaşif, “Telafi etmek mümkün değil” dedi. 

Töre: “İkinci tura kaldı diye konuşurken İrsen Küçük geldi ve…”
Mahkeme Başkanı Dizdarlı mahkemede, UBP Kurultayı Divan Katibi Zorlu Töre’yi de tanık olarak dinledi.
Avukat Fuat Veziroğlu, Zorlu Töre’ye, “Başkanlık kurultayında ne oldu” diye sordu. Zorlu Töre, “ ‘Hiçbir kişi seçilemedi. İkinci tura kaldı’ diye aramızda konuşmalar oldu. İrsen Küçük yanımıza geldi ve ‘Ben kazandım. Açıklayın. İsterlerse mahkemeye gitsinler’ dedi. 2 divan üyesi katıldı. 2 üye katılmadı. İrsen Küçük genel başkan ilan edildi” dedi.  

Veziroğlu: “Parti kararları demokratik ilkelere aykırı olamaz”
Avukat Fuat Veziroğlu, tanıklarını dinlettikten sonra, mahkemeye yaptığı hitabında, özetle şunları söyledi:
“Anayasa’mızın 71’inci Maddesi’nin 3’üncü fıkrasına göre siyasal partiler demokratik ilkelere göre hareket etmek zorundadırlar. Parti kararları demokratik ilkelere aykırı olamaz. Talep edilen ara emri verilmediği takdirde, genel başkanın yetkilerini kullanması engellenemezse davacı davayı kazansa bile geri dönüşü zor olacak. Genel başkan ağırlığını koyup, bir karar alarak 15 delegeyi delegelikten çıkarabilir veya partiden attırabilir. Bu da ikinci turda seçim sonucunu etkiler. Bütün bu olaylar gösteriyor ki, ara emrinin verilmesi gerekir.”

“Delegelere müdahale edilebilir”
Avukat Veziroğlu, İrsen Küçük’ün genel başkanlığı için ara emri kararı alınmaması halinde delegelere müdahale edebileceğini, delege sayısında değişiklik yapabileceğini, başkanlık yetkilerini kullanarak kendisine karşı dava açanları disiplin kuruluna sevk edebileceğini ifade ederek, bunların da geriye dönüşünün zor olacağını kaydetti.
Veziroğlu, talep edilen ara emrinin “genel başkanın bütün yetkilerinin durdurulmasına” yönelik olduğunu da belirterek, ara emri ile bu yetkilerin kullanılmasının engellenmesini istediklerini, çünkü haklılıklarına inandıklarını, haklı gerekçeleri olduğunu vurguladı.
Konunun ciddi ve acil bir konu olduğunu, uzaması halinde geriye dönüşü mümkün olmayan olaylar yaşanabileceğini ifade eden Veziroğlu, genel başkanın yetkilerinin ara emri ile engellenmemesi halinde eşitlik ilkesinin kalmayacağını, bu yüzden ara emrinin derhal verilmesi gerektiğini öne sürdü.
Veziroğlu, ara emri almaları durumunda davanın süratle görüşülmesi için her türlü destek ve yardımı yapacaklarını belirterek, demokratik ilkelere uygun bir seçime gidilmesi için ara emrinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yargı, tek taraflı karar vermek istemedi
Yargıç Emine Dizdarlı da, ara emri kararını vermeden karşı tarafı da dinlemeyi uygun bulduğunu belirterek, konunun ciddi, hassas ve acil olduğunun tartışılmaz olduğunu, bu yüzden davalıların da söz hakkını kullanmasına olanak tanıyacağını kaydetti.
Dizdarlı, tek taraflı karar vermemek ve davalılara tebliğin yapılmasına olanak sağlamak amacıyla duruşmayı bugün saat 10.00’a erteledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar