KıbrısManşet

Her şey SEÇİM için!Hükümet, seçim öncesinde başarılı olduğu izlenimi yaratmak, “hayatın normalleştiğini” göstermek için yeni bir takım uygulamaları yürürlüğe koyuyor

GEMİ VE UÇAKLAR: Artan Kovid-19 vaka sayıları nedeniyle durdurulan deniz yoluyla yolcu taşımacılığı sesiz sedasız bir şekilde yeniden başlatıldı. KKTC’ye yolcu getiren uçaklara konan sınırlamanın ise hafta içinde kaldırılacağı öğrenildi
EVDE KARANTİNA: Seçim öncesinde yurtdışında bulunan seçmenlerin adaya dönüşünü teşvik için, KKTC yurttaşlarına karantina ücretini kaldıran hükümet, şimdi de evde karantinaya hazırlanıyor. Bu amaçla 100 bin elektronik kelepçe siparişi verildiOKULLAR AÇILACAK: Hükümet 1 Ekim’de okulların yüz yüze eğitime beşlemesi için de düğmeye bastı. Ortaokul ve liselerde sınıflar iki gruba ayrıldı. İlk grup haftanın 3 günü, ikinci grup ise 2 günü okula gidecek. Gruplar arasında her hafta rostasyon uygulanacak

Havadis ÖZEL

Pandemi konusundaki tutarsız kararları nedeniyle  kamuoyu nezdinde imaj kaybeden hükümet, imajını toparlamak, başarılı olduğu izlenimi yaratmak için yeni bir takım uygulamalara imza atmaya hazırlanıyor. Havadis’in hükümete yakın bir kaynaktan elde ettiği bilgiye göre, yeni uygulamalar, Ekonomi Örgütler Platformu ve iş çevrelerinin taleplerini  de karşılamaya yönelik olacak.

Ülkeye girişler rahatlatılacak

Hükümet seçim öncesinde hem piyasaya olumlu mesaj vermek hem de yut dışındaki vatandaşların gelip karantina süresini doldurarak oy vermesine imkan sağlamak için ilk adım olarak ülkeye gelişleri rahatlatıyor. Bu çerçevede artan pozitif vakalar nedeniyle durdurulan deniz yoluyla yolcu taşımacılığı sesiz sedasız olarak yeniden başlatıldı.

Uçuşlar da serbest kalacak

Hükümet hafta içinde uçuşlara konulan sınırlamaları da kaldırmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede yalnızca hava yoluyla günde bin yolcunun KKTC’ye gelebileceği ifade ediliyor. PCR koşulu devam edecek ancak karantina koşulunda değişikliğe gidilecek. Evde karantina yöntemini, uygulamaya hazırlanan hükümet, takibi sağlamak için de elektronik kelepçe siparişi verdi.

100 bin kelepçe

Hükümetin evde karantina yöntemini desteklemek amacıyla 100 bin elektronik kelepçe alımı için Türkiye ile temasa geçtiği de belirtildi. KKTC vatandaşları ve çalışma izni ile KKTC’de bulunanlar ile aileleri, elektronik kelepçe takmak koşuluyla otel veya yurtlar yerine 7 günlük karantina süresini evlerinde geçirebilecek.

Üniversite öğrencileri için ayrı prosedür

Biner kişilik gruplar halinde ülkeye getirilmesi hedeflenen üniversite öğrencileri için de yeni uygulamalar planlayan hükümet, Acapulco Otel ile Salamis Bay Konti’nin öğrenci gruplarının konaklaması için karantina oteli olarak belirledi. Bu yöntemle öğrencilerin gelişinin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Okullar 1 Ekim’de açılıyor

Hükümet ülkedeki ilk ve orta dereceli okullarda da yüz yüze eğitimi 1 Ekimden itibaren başlatmayı hedefliyor. Bu amaçla gerekli hazırlıklar yapılmaya başlandı. Ortaokul ve liselerde sınıflar iki gruba bölündü. Online olarak okulları ile iletişimi devam eden öğrencilere yeni sistem hakkında okul yönetimleri tarafından bilgi verildi.

3+2 formülü uygulanacak

Ulaşımın da dikkate alındığı sınıfların bölünme işlemiyle, birinci grup 1 ekimden itibaren 3 gün okula gidecek, ikinci grup ise 2 gün. Gruplar arasında rotasyon uygulanacak ve 1 hafta 2 gün oklula giden grup diğer hafta 3 gün gidecek.

 

 

Başa dön tuşu