“Hem halka, hem de gençlere saygısızlık yapmakta” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

“Hem halka, hem de gençlere saygısızlık yapmakta”

“Hem halka

Özyiğit, yaptığı yazılı açıklamada, kendi koltuğu uğruna pervasız bir şekilde münhalsiz ve sınavsız istihdam yaparak sosyal adaleti ayaklar altına alan Başbakan Küçük’ün, kendisini savunmak amacıyla yaptığı açıklamada, ülkedeki gençleri sadece kendisine oy verecek delege yakınlarından ibaret saymasının, hem halka, hem de gençliğe karşı büyük bir saygısızlık olduğunu öne sürdü.

Özyiğit, vatandaşları arasında ayrımcılık yapmakla suçladığı Küçük’ün koltuk uğruna kendi partilileri arasında da ayrımcılık yapmaya başladığını savundu ve son istihdamları buna örnek gösterdi.


Özyiğit, “Ülkemizdeki gençler yalnızca UBP delegelerinin çocuklarından ibaret değildir. Ülkede yüzlerce, hatta binlerce işsiz genç varken, koltuk uğruna onları görmezden gelmek, nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün değildir” dedi.

Özyiğit, “Bir yandan ‘kamudaki kadrolar gereğinden fazla şişkindir’ diyeceksiniz, hatta ‘iki kişi emekliye ayrılırsa yerine bir kişi alınacak’ diye taahhütte bulunacaksınız, Girne Akçiçek Hastanesi’nde yeni açılan iki bölümü ‘yeterli hemşire olmadığı’ gerekçesiyle kapatacaksınız, yasal olarak istihdam bekleyen engellilere sırtınızı döneceksiniz, sonra da kurultay hesaplarıyla münhalsiz, sınavsız istihdam yapmakta tereddüt etmeyeceksiniz, yağma yok” ifadelerini kullandı.

Son dönemde tamamen kurultay hesaplarıyla münhalsiz ve sınavsız istihdam edilenlerin tümünün TDP’nin iktidarında durdurulacağını yineleyen Özyiğit, “TDP iktidarında gerekli münhaller ilan edilecek, yapılacak tarafsız ve adil sınavlarla hak edenler işe alınacak” dedi.

“HÜKÜMET 1 VERDİ 10 ALDI”

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, asgari ücretliye ve çalışana 3 yılın ardından cüzi bir artış yapan UBP hükümetinin, zamlarla ve mali politikalarla verdiğinin fazlasını kısa sürede geri aldığını savundu ve “Hükümet 1 verdi, 10 aldı” ifadesini kullandı.

Temel tüketim maddeleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe herşeyin zamlandığını, dövizde ciddi düşüş yaşanmasına rağmen, akaryakıta son 1 ayda 5. kez zam yapıldığını belirten Özyiğit, hükümetin kaşıkla verdiğini kepçeyle geri aldığını savundu.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, sokak aydınlatması için halktan her ay üç ayrı kalemden para alınmaya başlandığını, bunun ‘soygun’ olduğunu ileri sürdü.

2007 yılında, belediyelerin Kıb-Tek’e ödenmeyen sokak aydınlatma borçları için, maktu ücretlere 3 kuruş zam yapılmasına karşılık, belediyelerden sokak aydınlatması için ücret talep edilmemesi antlaşması yapıldığını anımsatan Özyiğit, buna rağmen şimdi sokak aydınlatmaları için hem Kıb-Tek, hem de belediyelerin vatandaştan ücret aldığını kaydetti. Haksız yere halkı ekonomik olarak sıkıntıya sokan bu uygulamanın en kısa zamanda geri alınması gerektiğini belirten Özyiğit, “bu soyguna bir an önce son verilmeli” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar