Spor

Hedef: “Spor Politikası”


Başbakan Tufan Erhürman, düzenlemiş olduğu haftalık basın toplantısında ülke sporu hakkında da açıklamalarda bulunarak hedeflerinin bir spor politikası ortaya koymak olduğunu kaydetti

Başbakan Tufan Erhürman, Başbakanlık’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında ülke sporu ile ilgili açıklamalarda bulundu ve hedeflerinin bir spor politikası ortaya koymak olduğunu kaydetti.

Spor sadece futbol olarak görülmemeli

Erhürman, spora para aktarmanın ötesinde, çocukların sportif yeteneğinin belirlenmesi, kulüplerin futbol dışında başka branşlarda da faaliyet göstermesini, futbola karşı olmadıklarını ancak sporun sadece futbol olarak görülmemesi yönünde çalışmaları bulunduğunu söyledi.

Diğer branşlarda uluslararası engelleme daha az

Erhürman, futbolda uluslararası müsabaka yapılmasında sıkıntıların büyük olmasına rağmen bazı branşlarda sıkıntıların daha az olduğunu, hatta bazı dallarda engelleme bulunmadığını da kaydetti.

Futbolun bütçesi gelecek yıl projelere göre belirlenecek

Futbola 5 milyon TL verilmesi yönünde imzalanan protokolle ilgili olarak Erhürman, bu sözün 2017 Temmuz’da bir önceki hükümet tarafından verildiğini, kulüplerin de planlamalarını bunun üzerinden yaptığını göz önüne alarak, protokolün imzalandığını ancak, gelecek yıl spor politikası öncelikleri üzerinden bütçenin belirleneceğini söyledi.

 Yetenek seçimi

Yetenek seçimi için Lefkoşa Surları içerisinin pilot bölge olarak belirlendiğini kaydeden Erhürman, projenin amacının genç sporcuların başarılarının arttırılmasına yardımcı olmak ve gelişimlerinin takip edilmesi olduğunu, projenin iki ayda tamamlanmasının ardından düşüncenin ülke çapında uygulamaya konması olduğunu söyledi.

Engelsiz spor salonu

Erhürman, projelerinden birinin de Mustafa Çelik Engelsiz Spor Salonu’nun tamamlanması olduğunu söyledi.

Bir başka projenin okul sonrası öğrencilere bilim, sanat ve spor alanlarında üniversitelerde eğitim verilmesi olduğunu kaydeden Erhürman, konuyu bazı üniversite yetkilileri ile görüştüğünü,  proje çerçevesinde kamu okullarında okuyan çocuklara yönelik öğleden sonraları bu alanlarda eğitim verilmesinin, her üniversitenin bu kapsamda 30-40 çocuktan sorumlu olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

 Engellilerin spora teşvik edilmesi

Erhürman, engelliler için sporun yaygınlaştırılması projesi olduğunu, amaçlarının Batıda ve Doğuda ikamet eden engellilere, gerek taşınma gerekse de spor tesislerinde spor yapma imkanı sağlamak ve basketbol dışında diğer dallarda da sporu teşvik etmek olduğunu söyledi.

Bosna’da ikincilik elde eden engelli basketbol takımının Cuma ve Salı günü basketbol maçı bulunduğunu kaydeden Erhürman,  halkın maçlara giderek takıma destek vermesinin takımın motivasyonu açısından önemli oluğunu kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı