Hayvancıya bayram bereketi

0
31
Hayvancıya bayram bereketi

Yaklaşan Kurban Bayramı münasebeti ile canlı hayvan satışları hareketlendi.
KKTC’de bu yıl, kurbanlık kuzunun kilosu 9.50 TL’den satılırken dananın kilosu 8 TL’den satılıyor.
Bayram münasebeti ile buzluklarını doldurmak isteyen kasaplar ise günlerdir mandıra yollarını aşındırıyor.
KKTC’de bir ay öncesine kadar kilosu 7 TL’den satılan tosun, dövizin de yükselmesi ile bugün kilo başı 8 TL’den satılıyor.
Bir ay önce kilosu 5 TL’den satılan inek, şimdi kilo başına 5.50 TL’den alıcı buluyor.

Hayvan üreticileri memnun
KKTC’de küçükbaş hayvan üreticisinin yüzü kurbanlık kuzu satışlarından yana biraz olsun güldü. Bayram sebebi ile kasaplara ve büyük şirketlere satış yapan büyükbaş hayvan üreticisi ise şimdilik halinden memnun.
Hayvan üreticileri, piyasadaki hareketliliğinin bayramdan sonra da devam etmesini umut ediyor.

Naimoğluları: Piyasa hareketlendi
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, yaklaşan Kurban Bayramı münasebeti ile canlı hayvan satışlarında hareketlilik yaşandığını kaydetti.
Bayramdan sonra da piyasadaki hareketliliğin devam etmesini umut eden Mustafa Naimoğluları, “Yeni gelen hükümet ile beraber kuzey ile güney arasındaki et fiyatları eşitlendi. Hatta KKTC’de et fiyatları gerek Güney Kıbrıs’a gerekse Türkiye fiyatlarına oranla biraz daha düştü. Dışarıdan gelen et ürünlerinin fiyatları da yükseldiği için iç piyasada talep arttı. Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte otellerdeki doluluk oranı da piyasanın hareketlenmesinde olumlu oldu. Umarım, bayramdan sonra da piyasadaki hareketlilik devam eder” diye konuştu.
Kurbanlık hayvan almak isteyenlere de bir küçük uyarıda bulunan Mustafa Naimoğluları “Kurbanlık hayvan almak isteyen vatandaşa çağrımız, direkt hayvan üreticisi ile ya da Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile irtibata geçsin” dedi.

Hayvan üreticileri ne dedi? Hayvan üreticileri ne dedi? Hayvan üreticileri ne dedi?

Mustafa Şaban
“Ramazan Bayramı nedeni ile büyükbaş hayvanda canlı hayvan satışına yönelik talep arttı. Ama ben şahsa değil, kasaba satış yapıyorum. Çünkü şahıs, aldığı hayvanın kesilip parçalanıp o şekilde teslim edilmesini istiyor. Salhane olmadığı için ben de bu talepleri karşılayamıyorum. Bu nedenle hayvanımı kasaba satıyorum. Bir ay öncesine kadar kilosu 7 TL’ye satılan şimdi 8 TL’den satılıyor. Kasap, bir ay önce kilosunu 5 TL’den aldığı ineğin kilosuna şimdi 5.50 TL veriyor. Bu bizler için olumlu bir rakamdır. Ayçiçek ve darı fiyatlarında da düşme oldu. Süt ödemeleri de biraz düzene girdi. Dolayısıyla biraz olsun rahatladık.”

Yusuf Karamano
“Büyükbaş hayvan satışları neredeyse hiç yoktu. Fakat yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile canlı hayvan satışlarımızda bu ara ufak da olsa bir kıpırdama oldu. Ancak benim bu bayram müşterim yine kasaplardı. Çünkü artık gerek canlı hayvan satışlarını gerekse et satışlarını şahıslara büyük şirketler satıyor.”

 

Beyaddin Tosun
“Dövizdeki yukarı doğru seyir, KKTC’de kaçak etin önüne geçti. Kaçak etin önünün kesilmesi de bayram üstü biz hayvan üreticilerinin işine yaradı. Yaklaşan Kurban Bayramı münasebeti ile benim canlı hayvan satışlarımda şu sıralar bir kıpırdama oldu. Ancak bayrama yönelik henüz daha şahsa satış yapmadık. Umarız bu hareketlilik bayramdan sonra da devam eder.”

Tahir Gökay
“Ben genelde kasaplara satış yapıyorum. Büyükbaş hayvanda zaten genelde şahıs satışları çok yok. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile de canlı hayvan satışım oldu. Fakat, çok bir kazanç elde ettiğim söylenemez. Çünkü, kasaplar bugün hala tosunu ineği hayvancıdan 4 yıl önceki fiyatlardan daha aşağı fiyatlara alıyor.”


Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile KKTC’de kurbanlık hayvan satışları da hareketlendi