Hayran kaldılar

24 Eylül 2017 Pazar | 13:36
ukü

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde yurtdışından gelen öğrencilere Kıbrıs’ın gelenek ve kültürü tanıtıldı…

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), 2017- 2018 Akademik Yılı yeni kayıtlı öğrencilere Oryantasyon Programı kapsamında Kıbrıs Gecesi düzenledi. Kıbrıs Gecesi’nde, Türkiye’den ve dış ülkelerden gelen öğrencilere Kıbrıs’ın gelenekleri  ve görenekleri hakkında bilgiler verildi.

Oryantasyon Programı dolayısıyla gerçekletirilen Kıbrıs Gecesi,  yeni kayıtlı öğrencilere üniversiteye uyum sağlama, Kuzey Kıbrıs’ı tanıma ve Kıbrıs kültürü hakkında bilgi edinme fırsatı sundu. Düzenlenen etkinlikte Kıbrıs Kültürü’ne ait yiyecekler tanıtılırken; Vadili Gençlik Merkezi tarafından Kıbrıs Halk Oyunları sergilendi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri gerçekleşen “Kıbrıs Gecesi’’etkinliğinde, Üniversitesi’nde eğitim görecek olan öğrencilerimizin farklı ülkelerden ve kültürlerden geldiğini ifade etti.  Prof. Dr. Nadiri, bireylerin değişik kültürleri tanımasının çok önemli olduğunu, en az 4 ile 5 yılını geçirecekleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde Kuzey Kıbrıs kültürünü daha yakından tanımak için kendilerine her türlü imkanın sağlandığını aktardı.

ukü1

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, “Öğrenciler bir kültürü ne kadar hızlı tanırlarsa, kültüre o kadar hızlı adapte olabilecekler” diyerek, “böylelikle farklı kültürlerin kendi kişisel gelişimleri üzerinde de büyük önem taşıyacağını farkedecekler” ifadesini kullandı.

Üniversitelerin sadece öğrencilerin eğitim gördükleri bir yer olmadığının altını çizen Nadiri, onların entelektüel gelişimleri yanı sıra bir ülkenin kültür  ve değerlerini de tanıyacakları bir yer olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Nadiri üniversitelerin evrensel bir yapıda olduğunu aktararak, “bugün üniversitemizde eğitim gören 18 bine yakın 106 farklı ülkeden kültürü tanıma şansına eriştik” dedi.

ukü2

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri şöyle devam etti: Öğrencilerimiz hayata daha rakabetçi ve daha donanımlı birer küresel dünya vatandaşı olarak hazırlanabilme şansına sahip olacaklar. Ayrıca Oryantasyon Günleri kapsamında düzenlenen Kıbrıs Gecesi ile Kıbrıs Türk Kültürü’nü de daha yakından tanıma fırsatı kazanacaklar.

UKÜ Oryantasyon Günleri kapsamında gerçekleşen Kıbrıs Gecesi etkinliği, Öğrenci Gelişim ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Gamze Atay  tarafından Vadili Gençlik Merkezi’ne Teşekkür Belgesi takdimi ile son buldu.