Kıbrıs

Hayır işine de harcardım


Bahadır AYNA

KKTC’de büyük yankı uyandıran 3 milyon TL’lik silahlı soygunun ardından vatandaşlar bir kez daha paranın değerini konuşmaya odaklandı. Vatandaşlar biri birine “Senin 3 milyon TL paran olsa ne yapardın?” sorusunu sormaya başladı.
Sosyal paylaşım sitelerinde de sıklıkla yer alan bu soru cümlesine verilen cevaplar ise birbirinden ilginç.
Havadis aynı soruyu sokaktaki vatandaşa sordu. Lefkoşa sokaklarındaki vatandaşlar soruya karşılık birbirinden ilginç yanıtlar verdiler.Ortak nokta hayır işi
Soruya yanıt veren vatandaşların neredeyse tamamı bu kadar bir parası olsa bir kısmını hayır işlerine harcayacağını belirtti. Bazı vatandaşlar parasını yatırım yaparak değerlendireceğini ifade ederken neredeyse tamamı yine ailesi ve çocuklarının ihtiyaçlarına dikkati çekerek buları gidermek için kullanabileceğini anlattı. Bir kısım vatandaş ise 3 milyonu tamamen zevkine, gezmesine harcayacağını kaydetti.

Vatandaş ne dedi? 

Abuzer Demir:
“3 milyon büyük para, dolayısıyla birçok şey yapılabilir. Ben de 3 milyon TL’nin sahi olsam, yoksul çocukların eğitimine harcardım, Avrupa turu yapardım, yerdim, içerdim.”

Meryem Yıldırım:
“Anneme ev alırdım. Dünya standartlarında yaşlı bakım evi açardım. Çocuk ihmali ve istismarını önlemek amacıyla bir ev açardım.”

İsmail Hakan:
“Doğduğum şehir olan Hatay’a spor tesisi açardım. Futbolu bırakmış büyük futbolculardan yeni yıldızlar çıkarmak için yardımlar yapardım. Kısacası paramı spor alanında değerlendirirdim.”

Halil Akkılıç:
“Ulaşım üzerine bir şirket kurardım. Emlak alanında yatırımlar yapardım, Avrupa turuna çıkardım. En sonunda da güzel bir villa alırdım.”

Serdar Duman:
“Önce 1 milyonun TL’yi bankaya koyar kendimi güvenceye alırdım. Daha sonra şehrin işlek yerlerine restoran tarzı işletmeler açardım. İşimi geleceğimi kurduktan sonra da dünya turuna çıkardım. Bir de bir uçurum kenarına küçük bir ev yaptırırdım.”

Dursun Şıkbaş:
“Gece kulüplerine giderdim, casinolarda kumar oynardım, bir gecede cenneti görür sabahına tezgahımı açardım.”

Zülal Altaylı:
“Bir kısmını çocuklarıma dağıtırdım, bir kısmı ile de daireler alır kiraya verirdim. Bir miktar da ailemde ihtiyaçlı olan kişilere dağıtırdım. Kalan parayı da bankaya koyar faiziyle geçinirdim.”

Serpil Bayur:
“Daha iyi bir hayat yaşardım. Çocuklarıma harcardım, yeni araba alırdım, dünya turuna çıkardım, gezerdim tozardım.”

Osman Yıldız:
“Ev alırdım, araba alırdım, fakirlere yardım ederdim. Büyük bir halı mağazası açardım. Tatile çıkardım, gezerdim. Muhakkak Karadeniz turu yapardım, KKTC’de de bir öğrenci yurdu açardım.”

Kadir Tayyar:
“Zamanında engelliler için yapılmaya başlanan toplu engelliler okulunu tamamlardım, her konuda kıskandığımız Avrupa standartlarında bir okul açardım. Ailemle birlikte mutlu, huzurlu bir şekilde yaşardım.”

Muhammet İzmirli:
“2 milyon TL’yi Filistin’e bağışlardım. 1 Milyon TL ile de turizm şirketi kurardım. Dünya turu yapardım, kimsesizlere yardımda bulunurdum. Ev alırdım, araba alırdım.”

Lütfü Güngeldi:
“Çocuklarımın, ailemin geleceğini garanti altına alırdım, bir kısmını da yardıma muhtaç insanlara faydası olacağını üşündüğümden hayır kurumlarına bağışlardım. Dünya turuna çıkardım.”

Kazım Sungur:
“Borçlarımı öderdim, dünya turuna çıkardım, ihtiyacı olan insanlara yardımlarda bulunurdum. Geleceğe dönük yatırımlarda bulunurdum.”Başa dön tuşu