“Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız-41 Kadın 41 Hayat”” sergisi Saçaklı Ev’de açıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısSanatSürmanşet

“Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız-41 Kadın 41 Hayat”” sergisi Saçaklı Ev’de açıldı

Kıbrıs Kadın Öyküleri Derneği (KÖDER) tarafından hazırlanan “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız” kitabının üçüncüsünde yer alacak 41 değerli kadınımızın hayatlarında önemli yer tutan ve kendilerini anlatan fotoğraf ve kişisel eşyalarından oluşan sergisi 12 Ekim Perşembe günü Saçaklı Ev’de açıldı.

KÖDER-Garanti BBVA işbirliğinde gelenekselleşen serginin açılışına Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik ile evsahipleri Garanti BBVA Ülke Müdüresi Elif Altınkol ve KÖDER Başkanı Şenay Ekingen de katıldı.


Adeta Kıbrıslı Türkler’in 20.yüzyıldaki tarihi,kültürü ve sanatına bir yolculuk yapıldı

Sergiye halktan oldukça fazla bir ilgi olurken aralarında sergide eşyaları da bulunan birçoğu alanında ilklere imza atmış değerli kadınlarımızın da yer aldığı toplumun saygıdeğer kişileri katıldı.  Birbirlerini uzun zamandır görmeyen ülkenin dört bir yanında yaşayan kadınların da hasret giderdiği etkinlikte bol bol sohbetler yapıldı, eski günler neşeyle ve özlemle yad edildi, hem arkadaşlar arasında hem de iki salonda sergilenen özel eşyalar önünde bol bol fotoğraflar çekildi. Yağan yağmura rağmen aksamadan süren duygu dolu gecede neredeyse Kıbrıs adasında yaşayan Kıbrıslı Türklerin 20’nci yüzyıldaki tarihine,kültürüne ve sanatına bir yolculuk yapıldı. Etkinlikte selelerde çörek hellim ikramı da yapıldı.

 

Ekingen: “Artık salonlara sığmıyoruz. Yoğun ilgiye müteşekkiriz. Bizleri bugünlere taşıyan, topluma ışık olan, yolumuzu aydınlatan kadınlarımızı sevgi,saygı ve şükranla anıyorum”

KÖDER Başkanı Şenay Ekingen derneğin kuruluş amacını anlatarak başladığı konuşmasında bugüne kadar KÖDER’in 19 belgesel, 2 sergi ve 2 kitap ürettiğini ve Garanti BBVA ile geleneksel hale getirdikleri ve 3.kitabın ilk adımı da olan 3.sergiyi toplumla buluşturmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. KÖDER’i yalnız bırakmayarak yine etkinlik alanını dolduran değerli insanlara çok teşekkür eden Ekingen “Artık sergi etkinliklerimiz salonlara sığmıyor. Halkımızın yoğun ilgisine müteşekkiriz. Garanti BBVA’ya adeta bir yurtseverlik görevi yaparak sergilerimize destek oldukları için özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Her türlü zorluğu aşarak bizleri bugünlere taşıyan, hayatları ve ürettikletiyle topluma ışık olan,bizlerin yolunu aydınlatan kadınlarımızdan 41 tanesinin sergisinde yine bir aradayız. En büyük teşekkürü onlar hak ediyor. Hepsini sevgi, saygı ve şükranla anıyorum.” dedi.

 

Altınkol: “İnsanın doğumundan ölümüne kadar hayat hep hikayelerle dolu. Tüm hikayelerin başlangıcı ise anne yani kadındır”

Garanti BBVA Ülke Müdüresi Elif Altınkol insanın doğumundan ölümüne kadar hayatının hep hikayelerle dolu olduğunu, kişinin bebekken anneden ninni,mit ya da efsane,masallar formatında şefkatle örülmüş sevginin ifadesi olarak hikayeler dinlediğini, yetişkin olduğunda filmlerde,tiyatro oyunlarında, edebiyat eserlerinde anlatılan hikayelerde kendilerini bulduğunu, o hikayelerle hayaller kurduklarını, yaş ilerledikçe de herkesin başkasına anlattığı ve kendine özel olan hikayeleri oluştuğunu kaydederek varoluşun ve tüm hikayelerin başlangıcının anne yani kadın olduğunu belirtti.

 

“Kadın hikâyeleri hem birey hem de toplum için kritik önemdedir. KÖDER ile birlikte çalışmak ve bu ekibe destek vermek, bir kadın ve bir anne olarak benim için çok değerli”

Altınkol: “ Hikâye ve kadın ayrılmaz bir ikili… Yaratılışın kuralı bu! Bu yüzden kadın hikâyelerinin hem birey hem de toplum için kritik önemde olduğuna inanıyorum. Zira cehalet, kadını sevmez! Eğitimli kadın, çocuğunu da eğitir; böylece toplum kalkınır, dünya daha yaşanası bir yer olur.

KÖDER ile bu yıl Garanti Bankası olarak 41 kadın 41 hayat sergisinin üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Toplumun kalkınmasında değeri çok yüksek olan kadınlarımızın unutulmuş hikayelerinin gün yüzüne çıkarılması büyük bir emek ve özveri istemektedir. KÖDER ile birlikte çalışmak ve bu ekibe destek vermek, bir kadın ve bir anne olarak benim için çok değerli. Nice kadınlarımızın güzel yaşam hikâyeleri oluşturmalarına destek veren bu kurumun bir parçası olmama vesile olan değerli kuruculara ve tüm üyelere teşekkür ederim. Birlikte nice güzel “gerçek kadın hikâyeleri” yaşatmak ümidiyle hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

 

Özdenefe: “Bu hikayeler günümüz TCE ve kadın haklar mücadelesi veren bizlerin önünde önemli bir ışık ve harita olacaktır.”

Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe ise anneannesinin de birçok Kıbrıslı Türk kadını gibi bu coğrafyanın çok önemli sıkıntılarına rağmen kendini var edebilmiş kadınlardan birisi olduğunu söyleyerek KÖDER’in kitaplarında okuduğu birçok hikayenin bu ülke tarihi açısından çok önemli yere sahip olduğunu kaydetti. Bugünkü organizasyonun da çok değerli olduğunu ve 41 kadının değerli eşyaları kullanarak hayatlarından kesitleri topluma anlatmanın çok kıymetli olduğunu vurgulayarak KÖDER’e ve bu tür etkinliklere destek veren Garanti BBVA’ya teşekkür etti. Özdenefe: “Bu kitapları okuduğumda Kıbrıs Türk toplumunun bu küçük coğrafyayı da aşan büyük hikayeleri yarattığını görüyoruz. Bu kadınlarla gurur duyuyoruz. Bu hikayeler günümüz TCE ve kadın haklar mücadelesi veren bizlerin önünde önemli bir ışık ve harita olacaktır.” dedi.

Sergi 15 Ekim Pazar saat 13:00’e kadar gezilebilecek

Saçaklı Ev’deki sergi 15 Ekim Pazar günü saat 13:00’e kadar ziyaretçilere açık olacaktır.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar