KıbrısManşet

Hayalet otel: Mare MonteAlsancak’ta bulunan ve uzun süredir faaliyette olmayan Mare Monte Otel tehlike saçıyor. Yıkılmaya yüz tutmuş binalarda tüm tehlikelere rağmen hayat devam ediyor
mara monte
Alsancak’ta bulunan Mare Monte Otel, uzun yıllar önce faaliyete kapandı. Tesiste yıllardır ne bir tadilat ne de herhangi bir yenileme çalışması yapılmadı. Binalar kaderine terk edildi

HARABEDE YAŞAM VAR: Mare Monte Otel girişinde asılı olan tabelada, tesis içerisindeki binaların can güvenliği açısından tehlikeli olduğuna ilişkin uyarıları takan yok. Uyarıyı dikkate almayan bazı kişiler, canı pahasına yıkılmaya yüz tutmuş binalarda yaşam sürüyor
MANDIRA OTEL: Mare Monte Otel’e ait bazı binaların zemin katları ise mandıra olarak kullanılıyor. Hayvanlarını bölgedeki meralarda otlatan üreticiler, yıkık dökük durumda olan binaların zemin katında mola veriyor. Otel adeta mandıra olarak kullanılıyorMare Monte Otel’in giriş kapısında iki ayrı tabela var. Tabelanın birinde Mare Monte Plajı’nın halka açık olduğuna ilişkin ibareler bulunuyor, diğerinde ise hayati önem arz eden bir uyarı var

Yaz aylarında özellikle hafta sonları dolup taşan Mare Monte Plajı’nın hemen üst kısmında bulunan ve uzun yıllar önce faaliyete kapanan Mare Monte Otel bünyesindeki binalar tehlike saçıyor.

Yıllardır bir çivi bile çakılmayan tesis içerisindeki binalar güçlükle ayakta duruyor.

Mimari açıdan tehlike saçan binalarda yaşam olması ise bölgenin denetimden yoksun olduğunu gözler önüne seriyor.

Harabe binalar bazı aileler tarafından sürekli yaşam alanı olarak kullanılırken bazı hayvan üreticileri ve yetiştiricileri de havanın aşırı sıcak olduğu günlerde hayvanları ile birlikte bu binaların gölgesinde mola veriyor.

Tesis içerisinde bulunan ve yıkılmaya yüz tutmuş bazı binalar, bazı kişiler tarafından sürekli yaşam alanı olarak kullanılıyor

Tehlikeli olduğu kadar çirkin de

Mare Monte Otel faaliyete kapalı ancak, tesis bünyesinde bulunan Mare Monte Plajı, Alsancak Belediyesi’nin işletmeciliğinde hizmet vermeye devam ediyor.

Halkın ücretsiz olarak hizmet aldığı Mare Monte Plajı, yaz aylarında, özellikle hafta sonları onlarca tatilciye ev sahipliği yapıyor.

Mimari yapısı ile tehlike saçan tesis içerisindeki binalar, çirkin de bir manzara yaratıyor.

 

Tabelayı takan yok

Mare Monte Otel’in giriş kapısında iki ayrı tabela bulunuyor. Tabelanın birinde Mare Monte Plajı’nın halka açık olduğuna ilişkin ibareler bulunuyor, diğerinde ise hayati önem arz eden bir uyarı var.

Net Turistik Hizmetler Ltd. tarafından tesisin giriş kapısına asılan tabelada, tesis içerisindeki binaların can güvenliği açısından tehlikeli olduğu ve bu binaların içerisine girilmesinin kesinlikle yasak olduğu belirtiliyor.

Ancak, uyarılar bazı kişilerce dikkate alınmıyor. Tesis içerisinde bulunan ve yıkılmaya yüz tutmuş bazı binalar, bazı kişiler tarafından sürekli yaşam alanı olarak kullanılıyor.

Bölgede hayvanlarını otlatan bazı hayvan yetiştiricileri ve üreticileri de mola vermek için bu binaların içerisine giriyor

.

Fırat ataser

Ataser:  Binaların kullanımı tehlikeli

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mare Monte Otel’e ait plajın işletmeciliğin belediye tarafından yapıldığını ancak tesis içerisinde bulunan binaların denetim ve kontrolünün belediyeye ait olmadığını belirtti.

Mare Monte Otel bünyesinde bulunan bazı binaların can güvenliğini tehdit eder nitelikte olduğundan kullanımının ve bu binalara girişin yasak olduğunu söyleyen Ataser, “Buradaki bazı binalar oldukça tehlikeli ve bu binaların mevcut hali ile herhangi bir amaç için kullanımı yasak. Fakat binalarda yaşam olduğu veya bu binaların kullanıldığına ilişkin belediyemize yapılan herhangi bir bildirim de bulunmamaktadır” diye konuştu.

 

Duygu ALAN

Başa dön tuşu