Hava Durumu

Hava durumunda son tahminlerBugün Kıbrıs’ın kuzeyinde en yüksek sıcaklığın Lefke, Beyarmudu ve Güzelyurt’ta 26 derece, en düşük sıcaklığın ise Boğaz’da 22 derece olacağı tahmin ediliyor.

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin son tahminlerine göre, bölgemiz alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması kalacak.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ışığında, bugün havanın parçalı çok bulutlu yer yer sağanak veya gökgürültülü sağanak yağmurlu olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ile 4 derece üzerinde seyretmesi, rüzgarın ise kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette yağış anında yer yer kuvvetli zaman zaman fırtına esmesi bekleniyor.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 22-26 derece dolaylarında seyredecek.

Meteoroloji Dairesi Cumartesi saat  10.00’a kadar olan süre için kuvvetli gök gürültülü sağanak uyarısı yaptı.

Konuyla ilgili Meteoroloji Dairesi’nden yapılan duyuruda “Yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda bölgemizde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara  (su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı, yağış anında fırtına şeklinde rüzgar vb) karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olması tavsiye edilir.” denildi.

Önümüzdeki günler hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki 1 haftada bölge alçak basınç sistemi ile serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Yarın parçalı bulutlu olması ve yer yer sağanak yağmur görülmesi beklenirken; diğer günlerde hava genellikle az bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimler ve sahillerde 23 – 26 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette; yağış alan günlerde yer yer  kuvvetli olarak esecek.
Başa dön tuşu