Hararetli toplantı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Hararetli toplantı

Hararetli toplantı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan krize son vermek için UBP LTB Meclis Üyeleri ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı GYK eşliğinde toplantıya çağıran Başbakan Küçük, LTB’de yaşanan krizin en kısa zamanda çözümlenmesini istediklerini kaydetti

Yeni oluşan ve ilk kez toplanan Ulusal Birlik Partisi Genel Yönetim Kurulu eşliğinde toplantıya çağrılan UBP’li meclis üyeleri, zaman zaman hararetli tartışmalar yaşadı. Toplantıda öncelikle meclis üyeleri dinlendi, ardından Bulutoğluları toplantıya çağırıldı


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan krize çözüm bulmak için toplanan Ulusal Birlik Partisi Genel Yönetim Kurulu’nda dün akşam hararetli saatler yaşandı. İlk olarak LTB Meclis Üyeleriyle görüşen UBP Genel Yönetim Kurulu, ardından da Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile görüştü. LTB Asbaşkanı Özel Kadıoğlu ise toplantıdan çıkarken yaptığı açıklamada, GYK’nın ve Bulutoğluları’na istifa çağrısı yaptığını söylemesi üzerine UBP binası önünde bir hareketlenme yaşandı. Toplantının ardından açıklama yapan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ise, kendisinden istifasının istenmediğini ve görevinin başında olduğunu söyledi.

Bulutoğluları: “Bir an önce gerekenin yapılması gerekiyor”
Toplantının sürdüğü esnada toplantıdan ayrılan ve çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, gerekenin ne ise bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Çalışmaların hızlanması gerektiğini söyleyen Bulutoğluları,  meclis üyeleriyle bir an önce oturup konuşacaklarını söyledi.

“Patron benim, ben ne dersem o olur”
Bulutoğluları, “Meclis üyelerine istifa etmeleri yönünde talep geldi mi?” sorusu üzerine, “Patron benim. Bakın arabamın içindeki dosyalarda muhalefet meclis üyelerinin istifa kağıtları var. Ben onaylarsam istifalar kabul olur. Onlar (UBP GYK’sını işaret ederek) içeride istedikleri kadar toplanıp konuşsunlar. Ben onaylarsam istifalar kabul olur, onaylamazsam kabul olmaz. Ben ne dersem o olur” diye konuştu.

Toplantıda “hodri meydan”
Bulutoğluları’nın toplantıda olduğu esnada UBP Genel Sekreter Vekili Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ile ciddi bir tartışma yaşadığı gözlemlendi. Binanın üst kısmında yapılan toplantıdan yükselen sesler Namsoy ile Bulutoğluları’nın ciddi bir tartışma yaşadığını ortaya koydu. Namsoy’un Bulutoğluları’na “Meclis üyelerini toplamayı bile beceremiyorsun. Git meclis üyelerini topla gel” demesinin ardından Bulutoğluları’nın Namsoy’a “Bir belediye başkanı olarak sana bunu yakıştıramadım. Bana çok ayıp ediyorsun. İşte sana hodri meydan” dediği duyuldu.

Küçük: “Bugün başkan ve üyeler toplanıp karar alacak”
Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan İrsen Küçük, yeni oluşan UBP GYK’sının ilk toplantısının gerçekleştiğini, toplantının gündeminin normal şartlarda açık olduğunu ancak LTB’de yaşanan gelişmelerden dolayı toplantının gündemini LTB’deki sorunlar olarak değiştirdiklerini kaydetti. Hem UBP LTB Meclis Üyelerini hem de LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı dinleme imkanı bulduklarını belirten Küçük, muhalefet partilerinin meclis üyelerinin istifalarını değerlendirdi. Yerel idarelerin özerk olduğunu kaydeden Küçük, bu tip yönetimlerin sıkıntılarını kendi içlerinde çözmeleri gerektiğini ifade etti. Geçtiğimiz aylarda sıkıntı içerisinde olan LTB yönetiminde defalarca kez destek verdiklerini vurgulayan Başbakan Küçük, desteklerinin uzun süre sürdüğünü ancak kendilerinin de daha fazla destek vermeye imkanları olmadığını söyledi. Belediye başkanı ve meclis üyelerinin toplanıp sorunları çözmeleri gerektiğini kaydeden Küçük, gerekli telkinlerin meclis üyelerine ve LTB Başkanı’na yapıldığını söyledi. Başkan ve meclis üyelerinin bugün toplanıp karar üreteceğinin kendilerine taahhüt edildiğini söyleyen küçük, “Yaşanan gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar