Hamitköylüler İsyanda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Aralık 1, 2023
Kıbrıs

Hamitköylüler İsyanda

Hamitköylüler İsyanda

Bakanlar Kurulu kararı ile Hamitköy içinden geçecek olan çevre yolu için başlayan yol çalışmaları Hamitköylüleri isyan ettirdi.
Köy sakinlerinin arazilerinin içinden geçecek olan çevre yolu ile ilgili bilgilendirilmediklerini anlatan vatandaşlar, ekinlerinin mahvedildiğini açıkladı.
Karayolları Dairesi ve Ulaştırma Bakanlığı’na yazı yazdıklarını belirten Hamitköylüler, olumlu veya olumsuz bir cevap alamamaktan yakındı.

Dozerler ekinleri ezdi geçti
Çere yoluna başlanmasıyla birçok çiftçinin arazisine giren dozerler, ekinleri ezdi geçti. Büyük emeklerle tarlalarını eken Hamitköylüler, büyük bir öfke içinde Havadis’e konuştu.
Hamitköylü Kemal Sakallı, “Arazimin ortasından çevre yolu geçirdiler. Büyük mağduriyet içindeyim. Bu yolun hali araziler içinden geçmesini talep ediyoruz” dedi.


Sakallı: Emeğimiz mahvoldu
Kemal Sakallı, “Uygun bir yer varken, ekin ektiğimiz tarlaların içinden çevre yolu geçirdiler. Aylarca emekle yetiştirdiğimiz ekinlerimizin üzerinden dozerle geçtiler. 5 dönüm arsamın içinde iki buçuk dönüm zeytin ağacım var. Sökeceklermiş. Tarlamın 60 metresi içinden bu yol geçecek. Tarlam bölünsün istemiyorum. Boyum kadar büyüttüğüm ekinlerimin üzerinden geçecekler. Arpalarım zayi oldu. Bölgede keşif yapılması ve bizi bilgilendirmeleri gerekirdi” açıklamasında bulundu. 

 

Durmuş: Malımı elimden aldılar
Ayten Durmuş, tarlasının ortasından çevre yolu geçmesini kabul etmediğini belirterek, “Benim malımı benden habersiz elimden aldılar. Büyük mağduriyet içindeyim. Çok öfkeliyim. Para falan da istemem. Malımı, tarlamı isterim. Yol tarlamdan geçecekse bile bana önceden haber verilmesi gerekmez mi?” diyerek isyan etti.

 

 

 

Karahüseyin: Bize verilen sözler tutulmadı
Hamitköylü Ahmet Yaşar Karahüseyin, yolun köyün dışından geçeceğine dair kendilerine bilgi verildiğini ancak verilen sözün tutulmadığını anlattı.
Ahmet Yaşar Karahüseyin, “Tarlalarımıza gelip kazık çaktılar. Bizler bu ekinin bugünkü haline gelmesi için ne büyük emekler harcıyoruz. Haberleri var mı? onlar gelip, şiro ile tarlamın içinden geçiyor. Olacak iş değil” dedi.

 

 

Hamitköy ovalarında başlayan çevre yolu inşaatında ekili alana giren dozerler, Hamitköylüleri isyan ettirdi

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar