"Halkta moral bozukluğu var" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

“Halkta moral bozukluğu var”

Halkta moral bozukluğu var

Kıbrıs Türkünün çok yönlü tokatlar yediğini belirten Talat, Rumların Annan Planı’na hayır demesiyle Kıbrıslı Türklerin bir tokat yediğini, daha sonra Rum Lider Hristofyas’tan beklentilerin gerçekleşmemesi nedeni ile tekrar bir hayal kırıklığına düşüldüğünü, en sonunda yeni Kıbrıs Türk politikasıyla şimdiki hayal kırıklıklarının yaşandığını anlattı ve toplumun bu nedenle siyasetten umudunu kestiğini belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın ofisinden verilen bilgiye göre, Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.


Türkiye’nin karşılaştığı güncel bölgesel sorunlarla ilgili olarak Talat, Suriye’deki olaylardan en çok zarar gören ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti. Türkiye’deki terör olaylarına da değinen Talat, bu beladan kurtulmanın çok büyük bir ihtiyaç olduğunu anlattı.

Bu son derece yoğun sorunlar içerisinde Türkiye’nin ilgisinin Kıbrıs’tan uzaklaşmasının doğal olduğunu söyleyen Talat, “Ancak Kıbrıs sorununun kanayan bir yara olduğunu unutmamak gerekir. Bu sorun halının altına süpürülen pislik olmamalıdır” dedi.

Yıllar geçtikçe halının altında biriken pisliğin kokuşacağına dikkat çeken Talat, Türkiye’nin bu yüzden çözümü istediğine inandığını söyledi. Talat, Türkiye’nin 2003 yılından itibaren Kıbrıs sorununun çözümüne büyük destek verdiğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti ve bu dönemde birçok tabunun yıkıldığını dile getirdi.

LİLLİKAS VE KLERİDES

2. Cumhurbaşkanı Talat, ırkçılığın Avrupa’da yasak, ama yaygın olduğunun bilindiğini belirterek, Rumların eski Dışişleri Bakanı Lillikas’ın bu kadar ırkçı olabileceğini kimsenin tahmin edemediğini söyledi.

Talat, Rum tarafında siyasetin iniş çıkışlardan mustarip olduğunun bilindiğini anlatırken, iyi bilinen eski Rum lider Klerides’in de iki dönemi olduğunu, bunun birincisinde “şahin”, ikinci döneminde ise “güvercin” olduğunu hatırlattı.

ERKEN SEÇİM

2013 yılı içerisinde KKTC’de seçime gidilebileceğini söyleyen Talat, bunu UBP’deki parti içi sorunların da hızlandırabileceğini anlattı.

Programa katılan vatandaşların sorularını da cevaplayan Talat, Cumhurbaşkanlığı konusunda kendisinin önceden bir kararı olmadığını belirterek “Dere böyle aktı” dedi.

Talat, ekonominin iyi olmadığını kaydederek, bütçeyi kısmak gibi önlemlerle ekonominin iyileşemeyeceğini söyledi. “Bütçeyi küçültürseniz, en büyük ekonomik sektörün kamu sektörü olduğu gerçeği çerçevesinde ekonomiyi de küçültürsünüz” diyen Talat, esnafın her geçen gün teslim bayrağını çektiğini, neredeyse tüm iş çevrelerinin zorda olduğunu ifade etti.

KKTC’de gerçek anlamda bir hükümetin bulunmadığını savunan Talat, şu anda Türkiyeli herhangi bir yetkili ne düşünür, ne ifade ederse bunun anında yerine getirilmesine çalışıldığına, hiçbir düşünce üretimi yapılmadığını ileri sürerek, sosyal yaşamda da Türkiye’nin sadece taklit edilmeye çalışıldığını söyledi.

Talat, hükümetin ekonomik konularda Türkiye ile konuşması ve kaynak yaratması gerektiğini anlatarak, “Türkiye bizim düşmanımız değildir” dedi ve oturup konuşmanın yararlarından bahsetti.

“Türkiye dışında bize parasal kaynak aktaracak başka bir ülke yoktur” diyen Talat, bu zaafiyetin anlaşılarak, aynı zamanda da bu büyük olanağın değerlendirilmesinin ve bunu yaparken Türkiye ile ilişkileri daha ileri düzeylere taşımanın hükümetin görevi olduğunu ifade etti.

“KİMLİK BUNALIMI”

Talat, güncel bir konu olan Fenerbahçe – AEL eşleşmesinin siyasi anlamı hususunda birçok şeyin söylendiğine dikkat çekerek, “Bunlar tartışılabilir, ama Fenerbahçe – AEL eşleşmesi Kıbrıs’ın en somut gerçeğini ifade ediyor. Çözüm konusunda alternatifsiz değiliz diyenlere bu eşleşmeyi ithaf etmek gerekir. Ancak başka bir gerçek daha var. AEL taraftarlığı yapacak Kıbrıslı Türklerin yadırganıp yadırganmayacağı konusu konuşuladursun, Fenerbahçe Çetinkaya ile maç yapsa birçok Kıbrıslı Türkün Fenerbahçe’yi destekleyeceği gerçeği de unutulmamalıdır” dedi.

Talat, tüm bu hususların bir kimlik bunalımına işaret ettiğini ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü devam ettikçe bu bunalımın da derinleşeceğini kaydetti.

“Talat kazansaydı sorun çözülebilirdi, bu yüzden Türkiye ona seçimi kaybettirdi” şeklindeki iddiaları komplo teorisi olarak yorumlayan 2. Cumhurbaşkanı, gerçek siyasetin böyle yürümediğini anlattı.

DİSİ’NİN ÖNEMİ

Talat, Annan Planı’nın hazırlandığı dönemde DİSİ’nin politikasının önemine dikkat çekti ve referandumda takınılacak tavrın belirleneceği toplantıda Klerides’in “ülkemin bölünmesini göreceğime, ölmeyi tercih ederim” şeklindeki duygusal konuşmasını hatırlatarak, o günlerde, Klerides’in, partisinin bölünme tehlikesini bile göze aldığını hatırlattı. “Bugün aynı tutumu sürdürür mü, bilemiyorum” diyen Talat, girilmekte olan ittifaka dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar