"Daha modern hastane" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

“Daha modern hastane”

Daha modern hastane

Sağlık Bakanı Kaşif, bu sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek yenilenen bazı bölüm ve ünitelerde incelemeler yaptı; bazılarının da açılışını gerçekleştirdi.

BASIN TOPLANTISI…


Bakan Kaşif, hastaneyi ziyaretinde, Başhekim Dr.Rıfat Siber, Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, bazı bakanlık ve ilgili daire müdürleriyle birlikte basın toplantısı da düzenleyerek, gerek Lefkoşa gerekse diğer hastanelerde yapılan iyileştirme çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Basın toplantısında konuşan Bakan Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki iyileştirme çalışmalarının devam ettiğine işaret ederek bu çerçevede, Çocuk Onkoloji Bölümü’nün, gönüllü vatandaşlar ve kuruluşların da katkılarıyla genişletilip donanımı tamamlanarak yeniden hizmete sokulduğunu açıkladı.

Hedeflerinin yeni bir Onkoloji Hastanesi’nin yapılması olduğunu ifade eden Kaşif, bunun için projenin hazır olduğunu; yerinin tespit edildiğini ve cihazların alındığını; temellerinin atılmasının kaldığını kaydetti ve yakın bir tarihte hastanenin ihalesinin tamamlanarak temellerinin atılması temennisinde bulundu.

YENİ PREMATURE SERVİSİ…

Bakan Kaşif, prematüre doğan çocuklar için yeni bir servis yapıldığını belirtirken Kardiyoloji Bölümü’nde ise iki odanın gönüllü vatandaşlar tarafından yenilendiğini, özel hastalar için servis oluşturulduğunu anlattı.

Ameliyathanelerin de günün şartlarına uygun olarak yeni baştan düzenlenerek servise başladığını; kapalı sistem olarak çalıştığını belirten Kaşif, “Ameliyathaneler söylenildiği gibi gel de geç hanı değil, hiç olmadı, olması da mümkün değil” şeklinde konuştu.

Selde zarar gören Taş Kırma cihazının yenisinin alınarak devreye girdiği; Göz Servisi’nin, yeni bir Göz anjiyosu ve Göz ultrason cihazı alınmasıyla tam donanımlı hale geldiğini anlatan Kaşif, Radyoloji Servisi’ne de yeni bir ultrason cihazı ile tomografi cihazı kurulduğunu belirtti.

TIBBİ ATIKLAR YOK EDİLİYOR…

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, tıbbi atık olayının kalktığını; hastanelerin tıbbi atıklarının kendi araçlarıyla toplanarak Lefkoşa’da kurulan sistemle yok edildiğine de işaret ederek, bunun ikinci adımı olarak, özel hastanelerden de atıkların toplanarak buraya taşınacağını açıkladı.

Kaşif, “Devlet Hastanelerimizin çöplüklerinde artık tıbbi görülmüyor. Artık özel hastanelerimizden de görülmeyecek” dedi.

Hastanenin giriş tabelasının yenilendiğini; hastane ve ameliyathanelerin giriş kapılarının sensörlü, otomatik yapıldığını anlatan Kaşif, şöyle devam etti:

“Daha da yapılan çok şey var. Adım adım, 70’li yılların bu binasını günümüz koşullarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Ben bu çalışmalarda büyük gayret sarf eden başhekimlik ve ekibine, müdürlerime ve katkı koyan tüm çalışanlarıma teşekkür ediyorum. Hepimizin amacı hastanelerimizi, insanlarımıza, hastalarımıza yaraşır hale getirmektir.”

Bakan Kaşif, diğer hastanelerde de iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki çalışmaların bitmek üzere olduğunu; Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki yeni Cerrahi ve Doğum servislerinin ise ileriki günlerde hizmete gireceğini anlattı.

Amaçlarının, arzu ettikleri katkıları almaları halinde, sağlığı yayarak hizmetlerini adım adım halkın ayağına götürmek olduğunu vurgulayan Kaşif, İskele Sağlık Ocağı’nın, radyoloji ve laboratuar servislerin kurulmasıyla 24 saat hizmet verecek şekilde düzenleneceğini; bir sonraki hedefin ise Kuzey Mesarya’ya aynı modeli eklemek; özellikle Akdoğan Sağlık Ocağını geliştirmek ve yeni bir sağlık ocağı yapmak olduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı Kaşif, İskele ve Lefkoşa arası 24 saat hizmet veren 112 servisi bulunmadığını anımsatarak, Serdarlı Sağlık Ocağı’nı 112 servis şekline çevirmeyi; batıda ise Çamlıbel’e yeni bir sağlık ocağı ile 112 istasyonu kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bunlar için gerekli araç gereci Türkiye’yle temasları neticesinde tedarik ettiklerine ancak personel açısından sıkıntıları olduğuna işaret eden Kaşif, “Bu sıkıntılarımız da bittiği anda tüm bu saydıklarım adım adım olacak” şeklide konuştu.

LEFKOŞA’YA YENİ DEVLET HASTANESİ…

Bakan Kaşif, en güzelinin, Lefkoşa’ya günün koşullarına uygun, tam donanımlı yeni bir devlet hastanesi yapılması olduğunu vurgulayarak bunun ödeneğinin bütçeye konulduğunu; bu yıl proje çalışmasının başlayacağını belirtti ve ileriki yıllarda da temelinin atılması temennisini yineledi.

Basının sorularını da yanıtlayan Kaşif, MR cihazının bozuk olduğu yönündeki şikayetlerin hatırlatılması üzerine, ülkede, yıllardır MR cihazının tek olduğunu ve zaman zaman da arızalanmasının doğal olduğunu belirterek arızaların süratle giderildiğini ve cihazın şu anda çalıştığını söyledi.

LEFKOŞA’YA MR, GAZİMAĞUSAYA AÇIK MR CİHAZI…

Bakan Kaşif Lefkoşa’ya yeni bir MR cihazı, Gazimağusa’ya da bir açık MR cihazı alınması için girişim başlattıklarını, ihale çalışmalarının tamamlanmasıyla kısa sürede alınacağını da açıkladı.

Kaşif, bir başka soruya karşılık, sağlıkta tam güne geçilmesi konusunun yasal boyutunun bitirildiğini, mali kısmı da bağlandıktan sonra yaşama geçirilebileceğini kaydetti.

Doktorların da artık o konuda ısrarlı olduğunu, maaş olarak hak ettiklerini almaları halinde 24 saat hastanede çalışmaya hazır olduklarını belirttiklerini anımsatan Kaşif, çalışanlarla birlikte hareket edilmesi halinde her şeyin daha güzel olacağı inancını dile getirdi.

ÇOCUK OKNOLOJİ SERVİSİ YENİLENDİ

Basın toplantısının ardından Çocuk Servisi’ne geçilerek burada düzenlenen Çocuk Onkoloji Servisi’ni ziyaret eden Bakan Kaşif, orada, Kemal Saraçoğlu Vakfı ve diğer birçok özel kuruluş ve şirketin katkılarıyla yapılan çalışmaları inceledi.

Burada da kısa bir açıklama yapan Kaşif, devletin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ancak özel kuruluşların da katkılarının önemli olduğunu ifade ederek sağlıkta olduğu gibi diğer alanlarda da sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde olunmasının yararlı sonuçlar getireceğini kaydetti ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Vakıf Başkanı Nüket Gündüz de, çocukların daha iyi ortamlarda tedavi olmaları için çalışma başlatarak bağışlarla bu servisin donanıma katkı sağlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek katkı koyan kuruluşlara ve gönüllü çalışanlara teşekkür etti.

Çocuk Servisi Klinik Şefi Dr. Sevim Öksüz de, bakanlığa, hastane yönetimine, doktorlara ve katkıda bulunan kuruluşlara teşekkür ederek yardımların devamını diledi.

KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜNDE YENİLENEN İKİ ODA HİZMETE AÇILDI

Bakan Kaşif, hastanede ayrıca Kardiyoloji Bölümü’nde, Zeynep-Rıza Altay ile İpek-Soner Tugen tarafından yenilenen iki odanın açılışını da gerçekleştirdi ve bu vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar