Halkın Partisi Eğitim Bakanlığı’nı Eleştirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Halkın Partisi Eğitim Bakanlığı’nı Eleştirdi

Halkın Partisi Logo

Halkın Partisi (HP), okullardaki eksikliklerin giderilmemesinden dolayı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı eleştirerek, eğitimin devletin her bireye eşit imkân sağlayarak sunması gereken temel bir hizmet olduğu kaydetti.

HP Eğitim Çalışma Grubu üyesi Sadık Ülker tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, eğitimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekilerek, “Hükümetin yaz döneminde gerekli hazırlığı yapmadığı ortaya çıkmıştır. Halkın Partisi olarak göreve geldiğimizde planlama temelinde hazırlıklarımızı önceden yapacağız ve çocuklarımızı okullarda öğretmenleri sınıfa gelmediği için üzülen bir nesil olarak yetiştirmeyeceğiz” denildi.


Eğitimde planlamanın önemine değinilen açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı eleştirildi. “Bizler eğitimin son dakikayı beklemeden önceden planlanması, eksikliklerin de zamanında tamamlanması gerektiğini, bu şekilde son dakikaya, okulların açılması ertesine bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz” denilen HP açıklamasında, kamu kaynaklarında yaşanan israfın önlenmesi ve doğru bir bütçe planlamasıyla eğitime bütçede ayrılan payın artırılabileceği kaydedildi.

Bazı bölgelerde öğretmenlerin görev yerlerine gitmek istemedikleri ve gerekçe olarak da okulların ikamet ettikleri yere uzak olmasının gösterildiği ileri sürülen açıklamada şöyle denildi:

“Kuşkusuz öğretmen lojmanlarının kamu otoritelerince başka maksatlar için kullanılmasından bazı öğretmenlerin sistemin hali nedeniyle durumu istismar etmelerine varıncaya kadar bir dizi faktör nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır.

Ancak bugüne değin hükümetin bu konunun üzerine düştüğünü duymadık ve görmedik. Gelinen noktada yaşanan sıkıntılar sonucu velilerin sabrı taşmış ve okul aile birlikleri bu eksikliklere dikkat çekerek eylem yapmaya başlamıştır. Yine son günlerde Eğitim ile ilgili gündeme yasaya aykırı nakiller konusu gelmiştir ve burada Kamu Hizmeti Komisyonu’nun da atamalar yapılırken adaletli davranmadığı ve yasalara uymadığı iddiaları her yerde konuşulmaktadır. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonunun bu konudaki iddialara yönelik herhangi bir açıklamasına rastlanmamıştır.”

HP’den yapılan açıklamada, Haziran ayından Eylül ayına kadar olan 3 aylık yaz tatili süresince Eğitimde birçok sorunun çözümlenmesi gerekirken,  programlama ve planlama yapılmadan yeni eğitim yılına sorunsuz girmeyi bekleyen hükümetin mevcut durumdan habersiz ve halkın beklentilerine cevap veremez durumda olduğunun göstergesi olduğu iddia edildi.

Açıklamada, Halkın Partisi’nin iktidara gelmesi halinde devlet okullarında yaşanan sorunların ivedilikle çözüleceği savunuldu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar