Kıbrıs

Hakeri sonsuzluğa uğurlandı


Ülkemizin tanınmış yazar ve şairlerinden olan Bener Hakkı Hakeri’nin cenazesi dün Lefkoşa İsmail Safa Camii’nde kılınan öğle namazının ardından toprağa verildi.

Hakeri, önceki gün Lefkoşa’nın Küçükkaymaklı bölgesinde alışveriş yaptıktan sonra evine dönerken rahatsızlanarak yaşamını yitirmişti.
Sevenleri Hakeri’yi son yolculuğunda da yalnız bırakmayarak tabutuna gözyaşları içinde çiçekler ve çelenkler bıraktılar. Cenaze törenine birçok milletvekili, üst düzey yetkili ve basın mensubu da katıldı.Bener Hakkı Hakeri’nin özgeçmişi
Bener Hakkı Hakeri, Kıbrıslı Türk gazeteci, araştırmacı, tarihçi, şair ve yazar Bener Hakkı Hakeri, 1936 yılında Limasol’da doğdu. Lefkoşa Erkek Lisesi’ni tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. İlkokul öğretmenliği ve Bekirpaşa Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı. 1989 yılında kendi isteğiyle öğretmenlik görevinden emekli oldu. Birçok gazete ve dergide şiirleri, öyküleri ve röportajları yayımlandı. Kaynak ve H gibi dergileri çıkardı. Bir dönem Söz Gazetesi’nde yazarlık yaptı. Kıbrıs ve Kıbrıs Türk tarihi ile ilgili araştırmalar yaptı. Yazarın son olarak Kıbrıs Gazetesi’nde yazıları yayımlanmaktaydı.

Yazarın başlıca eserleri
Yazarın başlıca eserleri şöyle: Lefkoşa’nın Fethi, (1956 ve 1962); Şiirlerle Nasrettin Hoca, (1956); Aşkların Aşkı, (1962); Limasol Türk Savunması, (1964); Limasol’da İkinci Plevne Savunması (1965); İnsan Niçin Okur? (1979); Kıbrıs’ta Halk Ağzından Derlenmiş Sözcükler Sözlüğü (1982); Kıbrıs’ta Tarihi Eserler (1983); Kıbrıs Tarihi (1985); Başlangıcından 1878’e Dek Kıbrıs Tarihi (1993); Kıbrıs Türk Ansiklopedisi (1992); Hakeri’nin Kıbrıs Türkçesi Sözlüğü (2003).

 Başa dön tuşu