Ekonomi

Haftanın ilk işlem gününde güncel döviz kurları


Fitch’in cuma günü Türkiye’nin notunu indirmesinin ardından dolardaki seyir yakından izleniyor. Dolar Fitch’in kararına ilk etapta negatif bir tepki vermezken, dolar sabah ilk işlemleri 4.84 TL seviyesinden geçti, ardından 4.83’e geldi. Analistler, Fitch’in daha önceki genel görünüme yönelik negatif açıklamaları ve bankaları izlemeye alması nedeniyle kararın fiyatlara yansıtılmış olduğunu ve bu nedenle bir tepki gelmediğini ifade ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte başlayan yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin endişelerin ticaret savaşı kaynaklı küresel satış eğilimi ile bir araya gelmesiyle Türkiye piyasalarında geçtiğimiz hafta satış baskısı etkili olmuştu.

Dolar/TL de yaşanan sert dalgalanmadan nasibini alırken, hafta içinde 4.97 TL’yi gören dolar kuru haftayı 4.85 civarından tamamlayarak kredi derecelendirme kuruluşu Fitch açıklamasını beklemeye geçmişti.

Fitch’den beklenen açıklama Cuma gecesi saat 11 sıralarında geldi ve Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB+”dan “BB” seviyesine indirdi, not görünümünün “negatif” olduğunu duyurdu.

Fitch’in bu açıklamasının dolar kurunda etkisi var mı diye bakıldığında ilk etapta herhangi bir etki görülmüyor. Dolar pazartesi sabahı saat 06.40 itibariyle cuma kapanışından daha düşük seviyelerde seyrediyor. Dolar 4.8470 TL’den el değiştirirken, euro ise 5.6660 TL oldu.

Dolar ilerleyen saatlerde biraz daha düşerek 4.83 TL seviyesine geldi. Saat 09.35 itibariyle dolar 4.8320, euro 5.6550 TL ve  Sterlin ise 6.4010 TL oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı