“Güzergah değişti, ben mağdur oldum” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

“Güzergah değişti, ben mağdur oldum”

“Güzergah değişti

Nadire KRAŞLIOĞLU
Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi temel atma töreni Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan yardımcısı Beşir Atalay ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımlarıyla Pazartesi günü gerçekleştiriliyor. Haspolat’tan başlayarak Gönyeli güzergahı üzerinden Alayköy’e bağlanacak Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi kapsamında, yolun Gönyeli içinden geçmesiyle Türk koçanlı arazisinin kendisine hiçbir bilgi verilmeden istimlak edildiğini savunan Gönyeli sakini Salahi Simitçioğlu, mağdur edildiğini ifade etti.
“Oğullarım için ayırdığım arazi istimlak edildi”
Pazartesi günü temellerinin atılacağı Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi’nin önceden Gönyeli barajlar bölgesinden geçirileceğini ancak o bölgede arazileri bulunan birilerinin baskısı nedeniyle projenin güzergahının değiştirildiğini iddia eden Gönyeli sakini Salahi Simitçioğlu, çevre yolunun Gönyeli’nin içerisinden geçirilip Alayköy’e bağlanacağını ve güzergahın değiştirilmesi nedeniyle sahip olduğu Türk koçanlı tek arsasının da kendisine bilgi verilmeden istimlak edildiğini belirtti. “Başbakan İrsen Küçük gençlere hali arazi dağıtılacağı yönünde açıklama yaparken, benim oğullarım için ayırdığım tek arazim istimlak ediliyor” şeklinde konuşan Simitçioğlu, yeni çevre yolu projesinin Gönyeli İlkokulu’nun da yakınından geçirileceğini ve çevre yolu güzergahı üzerinde bulunan ağaçlık alanın da zarar göreceğine öne sürdü.
“Mağdur edildik”
Kendisinin evde olmadığı bir vakitte görevlilerin gelerek yol projesi için ölçüm yaptığını belirten Salahi Simitçioğlu, arazilerinin istimlak edileceğine dair kendisine hiçbir bilgi verilmediğini ifade etti. Yol projesinin evinin çok yakınından geçeceğini belirten Simitçioğlu, durumdan şikayetçi olduğu için çok koşuşturduğunu ancak yetkililerin sorunu çözüme ulaştırmaya yanaşmadığını iddia etti. Çevre yolunun Gönyeli’nin içerisinden geçirilmesi nedeniyle mağdur edildiklerini dile getiren Simitçioğlu, arazilerinin karşılığı olan istimlak parasının da ödeneceğinden kuşku duyduğunu dile getirdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar