Gemikonağı esnafı zorda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Gemikonağı esnafı zorda

Gemikonağı esnafı zorda

Duygu ALAN
Gemikonağı’nda ekonomi dibe vurdu. Bölgede üniversite olmasına karşın, nüfusun giderek azaldığını söyleyen esnaf, işlerinin de azalan nüfusa oranla her yıl daha da düştüğünden yakındı.
Havadis’e konuşan bölge esnafı, “Ekonomik kriz ve işsizlik derken bölgede genç nüfus iyice azaldı. Çocuklarımız hep İngiltere’ye, Avustralya’ya göç etti. Bölgede bir üniversite var ancak, esnafa faydası yok. Üniversite öğrencileri alışverişlerini Türkiye’den yapıyor. Günlük ihtiyaçlarını da kampüs içerisindeki merkezlerden karşılıyor. Gemikonağı esnafı kan kaybediyor” diye konuştu.
Dükkanlarını çoğu zaman siftahsız kapattıklarını anlatan esnaf, kazançlarının maliyetlerini bile karşılamaya yetmediğini dile getirdi.

Esnaf, hükümeti uyardı
Gemikonağı’nda çarşı-pazarda in cin top oynuyor. Birçok esnaf kepenkleri indirirken kalanlarda büyük bir çaba sarf ederek ayakta kalmaya çalışıyor.
Ekonomik kriz nedeni ile iflasın eşine gelen Gemikonağı esnafı, bölgeye yatırım yapılmasını ve eski canlılığına kavuşturulmasını istiyor.
Ülkede yakın gelecekte yerli halktan kimsenin kalmayacağı konusunda uyarıda bulunan, hükümet yetkililerine acil önlem çağrısında bulundu.
Bölge esnafı, “Ülke genelinde bir süredir hakim olan ekonomik kriz, esnafı çöküşe sürükledi, sosyal yapı bozuldu. İş yapamayan birçok kişi, İngiltere, Avustralya veya başka ülkelere göç etti. Bunlardan biri de benim oğlum. Çok uğraştı, didindi ancak iş yapamadı. Birçok iş makinesi vardı. Hepsini sattı ve İngiltere’ye göç etti. Bu gidişle çok yakında KKTC’de Kıbrıslı Türk kalmayacak. Hükümetin acil önlem alması şart” şeklinde konuştu.


Göç sorunu devam ediyor
Ülkenin dört bir yanında yaşanan göç sorunu Gemikonağı’nda da devam ediyor. Gemikonağı’nda ikamet eden ailelerden hemen hepsinde işsizlik nedeni ile KKTC’yi terk etmiş, para kazanabilmek için yurt dışına göç etmiş bir birey var.
Gemikonağı’nda yeteri kadar kazanç elde edemeyen bölge halkı, şansını önce diğer kentlerde deniyor, en sonunda da yurt dışına göç ediyor.

Bölge esnafı ne dedi?

Hasan Kuşluca:
Gemikonağı, konumu ve doğal güzellikleri bakımından oldukça önemli bir bölgedir. Dolayısı ile Gemikonağı’nın gelir düzeyinin yüksek olması gerekir. Ancak, bölge esnafı kan ağlıyor. Uzun zamandır iş yapamıyoruz. Çoğun gün dükkanımızı siftahsız kapatıyoruz. İnsanların alım gücü yok, kimse acil ihtiyaçlarının dışında para harcamıyor. Bölgenin yatırımlarla veya başka bir formül ile yeniden canlandırılması şart, aksi halde hepimiz kepenkleri indireceğiz.

Tünay Ezher:
Esnaf battı. Hiçbirimiz iş yapamıyoruz. Çoğumuz kepenk indirdi, kalanlar da can çekişiyor. Bölgede insan kalmadı, herkes başka bölgelere kimisi de yurt dışına göç etti. Halen Gemikonağı’nda ikamet edenlerde de ya para yok ya da bölgenin geleceğinden umudu yok diye yatırımını başka yerlere yapıyor. Bölgenin canlandırılması gerek ama bizim hükümetimizde bu konuda iş yok. Bırakın yatırımı teşvik etmeyi, kendi ayağı ile gelen yatırımcıları, üst üste vergilerle kaçırıyor.

Zekiye Paşa:
İşlerimiz çok kötü. İnsanların alım gücü düştü, kimse acil ihtiyacının dışında harcama yapmak istemiyor. Gemikonağı, bölgede merkez konumda olmasına karşın gelen giden yok. Esnaf zor durumda. Örneğin ben restoran işletmecisiyim ve işlerim yok denecek kadar az. Biz eskiden ev yemekleri de yapardık ama şimdi menüden çeşitlerimi çok aza indirdim. Kazancım maliyetimi karşılamaya yetmiyor.

Arzu Ersev:
Gemikonağı ve bölgesinin yeniden hareketlendirilmesi kaçınılmaz. İşsizlik, ekonomik kriz göçü getirdi, göç nedeni ile bölgede ekonomik yapı dibe vurdu, sosyal yapı tamamen bozuldu. Bölgede üniversite olmasına karşın, çarşı pazarda insan sayısı bir elin on parmağını geçmez. Yatırım şart. Gemikonağı’na feribotların durup kalkabileceği bir turizm limanı bile yapılsa, tüm bölge canlanır.

 

 

Rasime Madenci:
Bölge esnafı mutsuz. Birçoğumuz iflasın eşiğinde, günlerce siftahsız dükkan kapatan var. Ekonomik kriz piyasayı vurdu. İnsanların alım gücü düştü. Esnaf sadece para değil, müşterileri ile ilişkilerini de kaybetmeye başladı. Birçok müşteri ile esnaf mahkemelik olmaya başladı. Esnaf alacağını alamıyor, vatandaş, para yok diye borcunu ödeyemiyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar