Guterres Ukrayna'da yeniden kontrole alınan şehirleri ziyaret etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Dünya

Guterres Ukrayna’da yeniden kontrole alınan şehirleri ziyaret etti

Guterres Ukrayna'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, temaslarda bulunmak için geldiği Ukrayna’da yeniden kontrolün sağlandığı Borodyanka, Buça ve İrpin kentlerini ziyaret etti.

Guterres, Borodyanka’da savaş nedeniyle harabeye dönen mahallelerde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, “Ailemi o harap ve kararmış evlerden birinde hayal ediyorum. Torunlarımın panik içinde koştuğunu görüyorum. Aileden biri öldü. 21. yüzyılda savaş saçmalıktır, savaş vahşettir. 21. yüzyılda savaş kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Buça’yı ziyaretinde ise Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının burada olmasından ve yaşananların araştırılmasından memnuniyet duyduğunu duyurdu.


Rusya’ya mahkeme ile iş birliği çağrısı

Guterres, Uluslararası Ceza Mahkemesinin çalışmalarını desteklediğini vurgulayarak Rusya’ya da mahkeme ile iş birliği yapma çağrısında bulundu.

Savaş suçlarına da değinen Guterres, “Unutmayalım ki suçların en kötüsü savaşın kendisidir.” dedi.

Guterres, İrpin’de ise “Siviller her zaman en yüksek bedeli ödüyor. Bu binalarda masum siviller yaşıyordu. Hiç katkıda bulunmadıkları bir savaş için en yüksek bedeli ödediler. Nerede bir savaş varsa en yüksek bedeli siviller ödüyor” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar