Ekonomi

Günlük ekonomi yorumuemredeTürk mali piyasaları “ Süper Salı’yı ” hasarsız atlattı
KKTC ise dün akşam Şebnem Ferah konseri ile muhteşem bir gece geçirdiEkonominin emniyet sigortası olarak görülen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kabinede yer aldı

TCMB’nin ise önceden fiyatlanan ve ölçünün dışına kaçmayan 50 baz puan faiz indirimi, TL ve TL cinsi yatırım araçlarının değer kazanmasına neden oldu

Kabine ve PPK riskini dün atlatan Türk mali piyasaları gözünü bugünden itibaren yeniden yurtdışına ve ekonomik reformlara çevirecektir

ABD’de açıklanan güçlü konut satışları FED’in elini kuvvetlendirirken, USD’nin de değer kazanmasına neden oluyor

EUR/USD paritesi 1,1140 kritik destek seviyesinde işlem görüyor. 1,1140 seviyesinin altı yeniden düşüş için kapıyı açacaktır (bakınız grafik)

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

Dün gözler sabah saatlerinde kabinede; günün ikinci yarısında ise TCMB’nin olağan Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kabineyi sunan Başbakan Binali Yıldırım’ın listesinde kuşkusuz en çok merak edilen isim Mehmet Şimsek idi. Piyasalar açısından mevcut orthodox para politikasının devamı ve Türkiye’yi yurtdışında iyi anlatan bir kişi olarak Mehmet Şimsek’in kabinde yer alması, Türk mali piyasaları üzerinde günlerdir devam eden birçok bilinmezin de atlatılmasına neden oldu. Ankara kaynaklı yazarlar ve hükümete yakınlığı ile bilinen Abdülkadir Selvi’nin kaleminden sanki Mehmet Şimşek isminin kabinede yer almayacağına günlerdir yer veriliyordu. Dün sabah saatlerinde bu gerginliği fiyatlayan Türk Mali piyasaları güne satış baskısı ile başladı. USD/TL kuru, 3,0120 seviyesine kadar günün ilk yarısında yükselirken, borsada düşüş, faizlerde ise yükseliş eğilimli seyir ağır bastı. 65. Hükümetin Binali Yıldırım tarafından açıklanması ve Sn. Şimsek’in koltuğunu koruduğunun görülmesi ardından hava ani bir şekilde 180 derece yön değiştirdi. Ekonomideki politikaların devamının esas olacağı beklentisi ile USD/TL kuru 2,94 seviyelerine kadar gerilerken, TCMB’nin aşağıda özetlemeye çalıştığımız adımına rağmen TL ve TL cinsi yatırım araçları değer kazandı. Borsa Istanbul günü bankacılık hisselerindeki yükselişle % 3,5 civarında bir artışla tamamlarken, faizlerin de yarım puna yakın gerileme kaydettiğini görüyoruz. Haliyle, Mehmet Şimsek isminin kalması ardından dün tatsız başlayan ancak şeker gibi biten gün bugünden itibaren yüzünü yurtdışına ve devamında içerde reform sürecine çevirecektir.

Günün ikinci yarısında ise gözler Murat Çetinkaya başkanlığındaki ikinci PPK toplantısına çevrildi. PPK, tahmin edildiği üzere, faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan daha indirerek % 9,50 seviyesine çekerken, beklenildiği üzere, faiz koridorunun alt bandı ve politika faizinde değişikliğe gitmedi. TCMB’nin toplantı ardından yayımladığı kısa politika metni, bir önceki metne paralellik arzetse de, geniş faiz koridoruna olan ihtiyacın azaldığına yönelik söyleminin bu ay metinde yer almadığını görüyoruz. TCMB, FED’in faiz artırım söylemlerine paralel önümüzdeki döneme ait daha esnek ve bekle ve gör tarzında bir politikaya geçtiğini not etmek gerekiyor. Özellikle küresel mali piyasalarda yaşanan dalga boyndaki artışa atıfta bulunulmasına önem veriyoruz. Bu bağlamda, Haziran toplantısına ait faiz indirimi yönünde bir beklentinin şimdilik fiyatlara yansımadığını söyleyebiliriz. Muhtemelen, gerek olumlu konjonktür, gerekse enflasyonda görülen geri çekilmeye paralel yapılan son 3 faiz indirimin devam etmesi, TL varlıklar üzerinde bir miktar satış baskısı kurabilir. Politika metninin satır aralarında, para politikasındaki sıkı duruşun süreceği, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına yer verildiğini not etmek gerekiyor.

Kabine ve PPK derken, son parakrafta da bir miktar yurtdışına bakmakta yarar görüyoruz. ABD’de dün açıklanan güçlü konut satış verileri ardından FED’den beklenen faiz artırımında bir miktar daha beklenti oluştuğunu görüyoruz. Dün güçlü ABD verileri ile EUR/USD paritesi oldukça önemli sayılabilecek bir noktaya geldi. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, 1,1140 seviyesinin altında doğru başlayacak bir hareket, dolardaki güçlenmeyi artırmak suretiyle piyasalarda var olan iyimser havayı da sekteye uğratabilir. Makroekonomik veri takvimine baktığımızda ise, sabah saatlerinde Almanya’da açıklanacak IFO endeksi takip edilebilir. Türk mali piyasalarında dünkü iyimserlik ardından bugün bir miktar soluklanma yaşanabilir.

EUR/USD paritesinde 1,1140 seviyesini oldukça önemli 

ABD verilerinin son dönemlerde güçlü açıklanması ve bunun yanısıra birçok FED Başkanının faiz artırımını destekler minvalde açıklamaları, piyasalara yeniden FED faiz artırım sürecini hatırlattı. EUR/USD paritesinde, teknik bir bakış açısı ile 1,16 seviyesinden başlayan geri çekilme 1,1140 seviyesindeki önemli destek bölgesinde kadar devam etti. Paritenin 1,1220 seviyesinin atında kalmaya devam etmesi durumunda, bir sonraki destek seviyesi olan 1,1050 seviyesinin pek de uzak olmayacağını düşünüyoruz. EUR’da yaşanacak düşüş risk iştahının bozulmasına neden olabilir.

 

Başa dön tuşu