KıbrısManşet

“Güney’den elektrik gelmezse kesintiler devam edecek”


KKTC’nin değişik bölgelerinde yaşanan düzensiz elektrik kesintileri, günlük yaşamı olduğu kadar iş yaşamını da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Kesintiler her gün tekrarlanıyor ve hangi bölgelerde ne kadar süre ile uygulanacağı önceden açıklanmıyor.

Hatta kimi mağdur yurttaşların ifadelerine göre, izahat isteme amacı ile Elektrik Kurumu’na yönelik girişimler karşılık bulamıyor.

Kesintiler ne kadar sürecek? “Kesintiler ne kadar süre ile devam eder?”sorusunu yönelttiğimiz kurum çalışmalarını yakından izleyen kimi uzmanlara göre, kurumun içinde bulunduğu durum hiç de umut verici değil. İki yıldan beridir mevcutlara ek yeni jeneratörler alınması tartışmaları sürerken, mevcut santrallerin periyodik bakımları yapılmamış. Bakımsızlık nedeni ile bazı santraller halen devre dışı. Bakımsızlıktan bazı trafo ve kesiciler de nasibini almış. Bazılarının halen arızalı oldukları söyleniyor. Üstüne üstlük son bir haftada yaşanan üç trafo odası yangını ile sorun bu günkü boyutlara gelmiş. Uzmanlar, gereksiz yere biriktirilmiş bu sorunların kısa sürede giderilmesinin mümkünü yok. Öncelikli işin, arızalı ve kısmen yanmış trafo ve kesicilerin bir an önce çalışır hale getirilmeleri ve en kısa sürede yeni güç kaynaklarına kavuşmak olduğunu söylüyorlar.Güney Kıbrıs’la ihtiyaç zamanlarında karşılıklı yardımlaşma anlaşmasının halen yürürlükte olduğunu hatırlattığımız bir uzman, uygulamanın halen yürürlükte olduğunu ancak bunun için istek ve verilebilecek fazladan enerji olması gerektiğini söyledi.Başa dön tuşu