Güney KıbrısManşet

Güney’de uçuşlar için iki aşamalı açılım9 Haziran’dan itibaren iki farklı aşamada Güney Kıbrıs, yurt dışıyla yeniden bir araya gelecek. Güney Kıbrıs’taki oteller ise 1 Haziran’da yeniden açılıyor.

Ülke sınıflandırması

İlk kategori: Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Norveç, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan İsrail Danimarka Almanya Almanya Slovakya Litvanya

İkinci kategori: İsviçre Polonya, Romanya Hırvatistan, Estonya ve Çek Cumhuriyeti

Aşama 1: 9-19 Haziran 2020

İlk aşamada, her iki kategorideki ülkelerden gelenler için, binmelerine izin verilebilmesi için, sertifikalı bir laboratuvardan negatif covid-19 test sonucu istenecek. (72 saat önce yapılan bir laboratuvar kontrol sertifikası ibraz edilmesi gerekmektedir.) Kıbrıs’taki Kıbrıs vatandaşları ve yasal sakinleri, Kıbrıs’a vardıklarında laboratuvar testini yapma olanağına sahip olacaklar. Bu durumda, bir etkisi olana kadar evleriyle sınırlı kalacaklar.

2. Aşama: 20 Haziran

2. aşama 20 Haziran’da başlıyor, A kategorisindeki yolcular için laboratuvar test sertifikası sunulması gerekmeyecek. B ‘kategorisi için, sertifikalı bir laboratuvardan negatif covid-19 test sonucu istenecek. (72 saat önce yapılan bir laboratuvar test sertifikası ibraz edilmesi gerekecektir.) Aynı durum ilk aşamadaki Kıbrıslılar için de geçerlidir.

İki kategoriye dahil olmayan ülkeler için, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne uçuşlara sadece Kıbrıs vatandaşı veya daimi ikamet eden ya da özel izin almış yolcularla izin verilecektir. Bu durumlarda, sertifikalı bir laboratuvardan olumsuz sonuç veren ve ayrılmadan 72 saat önce yapılan bir laboratuvar test sertifikası sunulması gerekecektir.

Gerektiğinde laboratuvar testlerinin maliyeti yolcu tarafından ödenir.

Karantina alanları kaldırıldı

25 Mayıs Pazartesi gününden sabah 6’da oteller ve karantina konaklaması kalan günler için kaldırılacak. A ve B kategorilerindeki ülkelerden gelirlerse  7 gün kendi kendine sınırlama yapacaklar.

Oteller, çıkarılacak ilgili protokoller temelinde 1 Haziran’da yeniden açılacak.

Kaynak: https://www.alphanews.live/cyprus/se-dyo-faseis-restart-toy-toyrismoy-9-ioynioy-anoigoyn-ta-aerodromia


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı