KıbrısManşet

Güney’de çalışan işçiler Meclis önünde


Pandemi gerekçesi ile tamamen geçişlere kapatılan kapılar, yaklaşık 3 aydı işsiz olan Güney’de çalışan işçiler, yeniden Meclis önünde toplandı.

Kıbrıs’ın güneyinde çalışan ve geçişlerin durmasıyla işini kaybetme noktasına gelen işçiler, sabah Kuğulu Park’ta toplandı ve davul-zurna eşliğinde, pankartlarla Cumhuriyet Meclisi önüne yürüdü.

Güney’de çalışan işçiler, 3 Haziran’da yine Meclis önünde toplanmış ve siyah çelenkli protesto eylemi yapmıştı.

Meclis önünde toplanan yüzlerce işçi, hükümetin çalışanlar için Güney’e geçiş kapılarını açması talebini yinelemiş, kapıların kapalı olmasından Başbakan Tatar’ı sorumlu tutmuştu.

Eylem sırasında yapılan konuşmalarda, ekmeğini Güney’de çalışarak kazanan işçilerin kapıların kapandığı 14 Mart’tan bu yana eve ekmek götüremediği vurgulanmış, işçiler, Meclis önünde “Açız” diye slogan atmıştı.

Kapıların açılması yönünde harekete geçilmemesi halinde eylemlerin devam edeceğini vurgulayan işçiler, hükümete adım atması için 24 saat zaman tanımış, adım atılmazsa Meclis Genel Kurulu’nun gerçekleştirileceği Perşembe günü (bugün) yeniden eylem yapacaklarını duyurmuştu.

Eylemciler adına konuşan Kamil İncirlili, 8 Haziran’a kadar kapıların açılmaması halinde, işten durdurulma tehlikesi ile yüz yüze kalacaklarını belirtmiş, “Rum Yönetimi, 8 Haziran’dan itibaren geçişlerin nasıl yapılacağını açıkladı. Geçemezsek, işimizi kaybederiz” demişti.

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı