Güney KıbrısKıbrıs

Güney’de alarm zilleri


Güney Kıbrıs turizmde Türkiye, Mısır ve Fas ile rekabet edemedi ve turist kaybetti:

Rum Turizm Müsteşarı Savvas Perdios 2019’un Güney Kıbrıs turizmi için zor bir yıl olduğunu ancak paniğe gerek olmadığını, gelecek haftalarda Kıbrıs’a sefer yapmayan uçaklardan dolayı meydana gelen kayıplarla ilgili olumlu gelişmeler beklenebileceğini söyledi.

Baf’ta gazetecilere “Bu yıl çok zor bir yıldı” şeklinde konuşan Perdios, üç başarılı yıldan sonra bunun doğal olduğunu ifade etti.

Perdios, “Büyümeye devam eden Türkiye, Mısır ve Fas’la rekabet edildiği bir dönemde bir sıkıntılı dönem olması doğaldır. Paniğe gerek yoktur. Son aylarda kaybettiğimiz bazı uçuşları yeniden tanıtma çalışmasına devam edeceğiz. Gelecek haftalarda daha fazla haber olacak” dedi.

Savvas Perdios, bunun gelecek yılkı durumu iyileştirmeye yardımcı olacağını, Kıbrıs’ın Birleşik Krallık ve Rusya gibi geleneksel piyasalardan çok diğer turizm hedeflerine yönelmesi gerektiğini söyledi.

Perdios, Müsteşarlığın iş planını duyurmaya hazırlandığını, turizm için ulusal stratejinin içinde on yıllık bir planın da olduğunu, gelecek iki yılda sadece yeni piyasalardan yeni yatırımlar ve turistler çekmek değil, Kıbrıs turizm ürünü geliştirip turizmi geliştirecek alanlarda gerekli gelişimi sağlayacaklarını ifade etti.

Müsteşarlığın esas görevinin adanın turizm sezonunu uzatmak olduğunu, bunun çok önemli olduğunu ve Müsteşarlığın on yıllık bir plan hazırlamak istemesinin sebebinin bu olduğunu kaydeden Perdios, Kıbrıs’ın bir stratejik plana ihtiyacı olduğunu, kendilerinin böyle bir plandan yana olduklarını ve üzerinde çalıştıkları, Kıbrıs’ın yavaş yavaş turizm sezonunu artırmak için hedefe ulaşacak her türlü şeye sahip olacağını belirtti.Başa dön tuşu