Güney Kıbrıs yarın sandık başına gidiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs yarın sandık başına gidiyor

SEÇİMLERLE İLGİLİ KAMUOYU YOKLAMALARINDA DİSİ’NİN BAŞKAN ADAYI ANASTASİADİS FAVORİ
11 ADAYIN YARIŞACAĞI SEÇİMDE ADAYLARDAN BİRİ YÜZDE 50’Yİ GEÇMEZSE SEÇİM EN ÇOK OY ALAN İKİ ADAY ARASINDA BİR SONRAKİ HAFTA TEKRARLANACAK

DİSİ’nin başkan adayı Nikos Anastasiadis’in favori olarak gösterildiği seçimlerde, adaylardan birinin aldığı oy yüzde 50’yi geçmezse, seçim, en çok oy alan iki aday arasında bir sonraki hafta tekrarlanacak.
Kadınların ilk kez aday olduğu ve bu kadar çok adayın ilk kez katıldığı seçimlerde başkanlık için Anastasiadis’in yanısıra, AKEL’den Stavros Malas, Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM)’dan Yorgos Haralambus, Birleşik Demokratlar Partisi (EDİ)’den Praksula Andoniadu ve bağımsız adaylar Yorgos Lillikas, Makaria Andri Stilianu, Lakis Yoannu, Kostas Kiriaku, Andreas Evstratiu, Lukas Stavru ve Solon Grigoriu yarışacak.
AKEL’in adayı olarak Şubat 2008’de yapılan başkanlık seçimini kazanan ve görevi dönemin başkanı Tasos Papadopulos’tan devralan şimdiki başkan Dimitris Hristofyas ise bu seçimlerde yeniden aday olmadı.
604 KIBRISLI TÜRK SEÇMEN
Toplam 11 adayın yarışacağı seçimlerde 545 bin 180 seçmen oy kullanacak. 268 bin 621’i erkek, 276 bin 559’i ise kadın olan kayıtlı seçmenler arasında 604 Kıbrıslı Türk bulunuyor. Bir önceki seçimlerde 516 bin 441 Rum, 600 de Kıbrıslı Türk oy kullanmıştı.
40’ı yurt dışında, bin 2’si ise yurt içinde toplam bin 42 sandığın kurulacağı seçimlerde KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitler ise Güney Kıbrıs’ın KKTC’ye açılan sınır kapıları önünden Rum Kızılhaçı’na ait araçlarla alınıp oy kullanacakları merkeze taşınacaklar. İsteyenler, bu seçim merkezlerine Kızılhaç araçları yerine kendi olanaklarıyla gidebilecek.
Yurt dışında 14 bin 427 seçmeni bulunan Güney Kıbrıs, çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde, Berlin, Viyana, Budapeşte, Brüksel, New York, Doha, Paris, Prag, Sofya ve Riyad’da seçim merkezleri kuracak.


Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar