Kıbrıs

Gün çiftçilerin


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği 14 Mayıs 1946 yılında kurulan, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi vesilesi ile 1980’li yıllardan itibaren kutlanan Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı.

 çiftçi

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Ç. Kelle, birlik basın bürosuna yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’ta kırsalda, köyde tarımsal üretimin her alanında faaliyet gösteren tüm üreticilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarken, tarımın ve tarımsal üretimin önemine dikkat çekti. Genel başkan Kelle, açıklamasına ilk insandan bu yana milyonlarca yılda yaşlı dünyamızda 15 milyar insan yaşadığı tahminini yapıldığını belirterek, dünyamızda bunun yaklaşık yarısı 7.2 milyar insan sağ olarak ömürlerini sürdürdüğünü ifade etti.

Oysa 1970 yılında dünya nüfusu bugünün yarısı kadar 3.5 milyar olarak kayıtlara geçmişti. Bu rakamlar tarım ürünleri ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu, önümüzdeki dönemde de önemli olmaya devam edeceğini gösteriyor. FAO raporları da dünyada gıda ve tarımsal ürünlerin öneminin ve  fiyatlarının ilerde artacağını da işaret ettiğini belirtti.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği basın bürosu açıklamasında; Bugün ülkemizde tarımsal alanlar her geçen gün el değiştirip emlak sektörüne kaydığı belirtilirken, tarımsal girdilerin dünyanın diğer ülkelerine göre çok daha pahalı olduğu ve dünyanın en pahalı mazotunun bizim çiftçimiz tarafından kullanıldığı da hatırlatıldı. Ailelerce işlenen tarım alanları miras yoluyla bölünmeler nedeniyle ölçek ekonomisine olan katkısı her geçen gün düştüğü de belirtildi.

Ayrıca içinde bulunduğumuz bu süreçte Dünyamızı hiç beklemediğimiz anda saran Covid 19 salgınının, bir milat olacağına işaret edildi. Genel Başkan Kelle yaşanan sürecin öncesine ve sonrasına baktığımız zaman ise tarımsal üretimin ne denli önemli olduğuna dikkat çekerek, şehirden köye göçün başlayacağını da belirtti ve Kıbrıs Türk Halkı’na ata mesleği olan tarımsal üretime sahip çıkma önerisinde de bulundu.

Genel Başkan Hüseyin Ç. Kelle içinde bulunduğumuz 2019-2020 hasat dönemi ile ilgili de olarak üreticilerine bir takım uyarılarda bulunarak, üreticilerin daha duyarlı olmalarını istedi. Genel Başkan Kelle, basın bürosu aracığıyla yaptığı açıklamada üreticilerin olgun sayılan bir yılda kurak yıl yaşamamak için yol kenarlarında bulunan arazilerini hasat ederek, yol kenarlarındaki arazilerin çevrelerini saban veya goble ile sürmelerini tavsiye etti. Kurak bir iklime sahip olan ülkemiz Kuzey Kıbrıs’ta bu yıl yangınların artış göstereceğine dikkat çeken

Genel Başkan, yangınları önlemenin sadece üreticilerin görevi olmadığını belirterek halkımıza da çağrıda bulunarak yol kenarlarına çöp, moloz, şişe ve en önemlisi izmarit atmamaları gerektiğini belirterek vatandaşlarımızın da bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti.Başa dön tuşu