Gül: Müzakereler ön koşulsuz hemen başlasın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Türkiye

Gül: Müzakereler ön koşulsuz hemen başlasın

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler (BM)’de yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa da değinerek, müzakerelerin gelecek ay başlamasını istedi.

Gül, BM Genel Kurulu’na hitabında Orta Doğu, Filistin, Kıbrıs, Karabağ ve Balkanlardaki sorunlara değindi.
Gül, Kıbrıs konusunda barışçı bir çözüme ulaşmaya yönelik müteaddit girişimlerin, Annan Planı’nın 2004’te reddedilmesi de dahil, başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.
“Türkiye, garantör devlet olarak, adil ve müzakere edilmiş bir çözüm bulunması hedefine tam anlamıyla ve samimiyetle bağlıdır” diye konuşan Gül, bu nedenle uluslararası toplumun, sonuca odaklı ve belirli zaman çerçevesine bağlı müzakerelere iyi niyetle başlanmasını Kıbrıslı Rumlara kabul ettirmesini beklediklerini söyledi.
Abdullah Gül, “Bu sorunu çözmesi gerekenler Kıbrıslı Türkler ve Rumlardır. ‘Eğer’ler ve ‘ama’lar olmaksızın, en geç önümüzdeki ay müzakerelere başlamalarını bekliyoruz. Kıbrıs meselesinin çözümü, istikrarlı ve barış içinde bir Doğu Akdeniz için elzemdir” dedi.


Türkiye’nin BMGK adaylığı

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Türkiye’nin, 2015-2016 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığına da yer verdi. Seçildiği takdirde Türkiye’nin, Güvenlik Konseyi’ne herkesi dinleyen ve diyalog yoluyla kapsamlı ve kalıcı çözümler bulmaya çalışan bağımsız bir ses getireceğini vurgulayan Gül, “Adaylığımız için tüm üyelerin desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ban ile görüşme
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kıbrıs konusuna da değinen Gül, Türkiye’nin kapsamlı çözüm iradesinin net olduğunu, bu yaklaşımın Kıbrıslı Türkler tarafından da paylaşıldığını dile getirerek, Rum tarafının bu adımlara karşılık vermesi halinde çözüm yolunda ilerleme sağlanacağını ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar