Köşe Yazarları

Gönyeli’de tarih yazan adam
Bu başlık inanın abartılı değildir. Bugün yerel yönetimleri yakından takip eden birisi olarak Sayın Ahmet Benli’nin Gönyeli’de bir tarih yazdığını hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim.
Geçen akşam BRT1 ekranlarında sorularımızı yanıtlayan Ahmet Benli, her ne kadar rahat olsa da parti ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı.
Benli, “Gönyeli benim bir parçam” dedi. Bu nettir. Ailesi dışında kendini Gönyeli’ye adamış ve Gönyeli’yi bir parçası olarak benimsemiş. Kim ne derse desin Ahmet Benli bugünkü Gönyeli’yi Gönyeli yapan adamdır.
Tek midir?
Evet tekdir.
Elbette ki alternatif isimler olacaktır ama şu an Ahmet Benli’nin bıraktığı yerden devam edebilecek, belediyecilik konusunda donanımlı, prensiplerinden ödün vermeyecek ve Gönyeli’yi daha iyi konuma getirebilecek bir ikinci isim henüz yoktur.
Benli’nin Gönyeli’yi adam etme sürecinde kat ettiği yol ya da yaptığı hizmetler tartışılmazdır. Her şeyin üzerinde siyasi iradeye baş kaldırmıştır. Bugün CTP ile ters düşmesinin ana nedeni Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na boyun eğmemesidir. Yani Gönyeli Belediyesi hükümetin istediği zaman oynayacağı bir oyuncak değildir. Benli bunu hissettirmiş ve tepki almıştır.
Belediyeciliğin ana kuralı yerinden yönetimlerde belediyeyi en üst düzeye taşıyabilmek ve halka verebileceğiniz hizmetlerdir. Bugün hem halka hem de Gönyeli topraklarına yapılan yatırımlarla çağdaş bir kent konumunda olan Gönyeli, 2020’lerdeki projelerle adından söz ettiriyor. Yani artık temizlik, su, çöp tarih olmuştur.
Genel anlamda baktığımız zaman tüm belediye başkanları, siyasi partilerin atanmış adamlarıdır. Bugün Ahmet Benli de CTP’nin adayıdır. Fakat henüz Benli’nin adını kotaya koymaktan çekinen partisi, eğer seçimlerde Ahmet Benli’ye karşı duruş sergiler ve “adayımızdır” demezse Gönyeli için tarihi bir hata yapar.
Resmen adayım demekten kaçınan Ahmet Benli, partiden herhangi bir destek gelmediği sürece sanırım Gönyeli Belediye Başkanlığı’na yeniden adayım demeyecektir. Bu partisine duyduğu saygıdandır. Ama CTP’nin eğer Benli dışında alternatif bir adayı yoksa ve sırf Benli’nin dik duruşundan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı aday çıkmasına engel olunacaksa şimdiden söyleyebilirim ki Gönyeli UBP’nin hiç zorlanmadan bu seçimi alacağı bir kent olur.
Gerek örgütler gerekse CTP yetkilileri ile sorunlar yaşayan Benli, belediyeye kimseyi karıştırmamış ve belediyeyi siyasi rant elde edilecek bir kurum haline getirmemiştir. Belediyeyi devraldığı günden itibaren her gün daha fazla emek vererek çalışmıştır. Birtakım sorunlar yaşanmasına rağmen belediyecilik konusunda oldukça tecrübeli ve taviz vermeyen başkan olarak bilinir. Bu belki onun için dezavantaj ama belediye için avantajdır.
Program esnasında belediye personeli ile yaşadığı sorunlara da cevabı çok netti. ‘Üretmeyen insanı sevmiyorum’ dedi. Bir yerde üretim yoksa başarı da yok demektir. Benli de sırf bu yüzden zaman zaman sorun yaşadığını vurguladı. Alışagelmiş düzenden anlaşılan rahatsızdı ve bu düzene karşı taviz de vermeyeceğini ortaya koyarak konuştu.
Yerel seçimlerin çok gergin geçeceği ortadır.
UBP, DP-UG, TDP ve CTP’nin kıyasıya bu yarışı sürdürecekleri yerel seçimlerde tüm partiler de kendilerine göre iddialı bir şekilde bu yarışa hazırlanıyor. Kimse kaybetmek için yarışa hazırlanmıyor, tam aksine 28 belediyeyi hedefleyerek yarışa hazırlanan partiler var. İşte buradan yola çıkılmalı ve partiler içerisindeki iç savaş bir kenara bırakarak, doğru kararlar üretilerek hareket edilmelidir.
Bugün Gönyeli elden giderse Ahmet Benli değil, CTP kaybeder.Başa dön tuşu