Sanat

Gönendere’de örnek adım


 

Kısa süre önce Gönendere Kültür ve Sanat Şenliğini düzenleyen Gönendere Kültür ve Sanat Derneği şimdi de oyuncuların tamamımın Gönenderelilerden oluştuğu “Emeğin ve Zeytinin Çağrısı” adlı oyunu sergileyecek.
Oyunun yönetmenliği ülkenin tanımış yönetmeni ve aynı zamanda Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu Kurucu ve oyuncusu Osman Alkaş tarafından yapılırken, oyunun senaryosu ise ülkenin tanımış oyuncu, senarist, yönetmen ve müzisyeni Hatice Tezcan tarafından hazırlandı.
Proje kapsamında, köy içerisinde çok sayıda isim evinde ziyaret edilerek, köyle ilgili geçmişten günümüze hikayeler derlendi. Tamamen Gönendere’yi anlatan senaryo, yine tamamen köylülerden oluşan amatör tiyatrocularla sahneleniyor.
Senaryoya katkı koyan isimler arasında ise Gönendere’nin sevilen isimleri Hasan Kulle, Hayrettin Mengi, Hüseyin Belin, Hüseyin İlgililer, Misli İlgililer, Mustafa Kulle, Mustafa Sarıca, Pembe Kulle Teoman Çorba ve Temel Turan yer alıyor.
Oyuncular ise şöyle:
Abdi Kabalcı, Akile Çorba, Ayşe Kabalcı, Ayşe Sevgin, Buğra Sevgin, Canan Çorba, Cemal Çorba, Cemaliye Çorba, Derşen Kulle, Erhan Sevgin, Feriha Kulle, Günay Çorba, Hüseyin İlgililer, İclal Kulle, İsmail Kulle, Mustafa Kulle, Süleyman Çorba ve Teoman Çorba.

4 köyde oynanacak…
Gönendere’nin birlik ve beraberliğini devam ettirmek adına hazırlanan “Emeğin ve Zeytinin Çağrısı” isimli oyun

4 köyde oynanacak. Oyunun programı ise şöyle:
Gönendere  8 Temmuz 2013 Artam Kültür ve Sanat Merkezi
Kalavaç  10 Temmuz 2013 köy meydanı
Hisarköy 16 Temmuz 2013 köy meydanı
Akıncılar  18 Temmuz 2013 köy meydanı

Gülle: Hedef örnek köy olmak
Gönendere Kültür ve sanat Derneği Başkanı Dr. Ahmet Gülle bu dernekle hedefin çağdaş ve kültürel yapıya sahip çıkmak ve bir çekim merkezi yaratarak örnek köy olmak olduğunu söyledi. Gülle şu sözlere yer verdi:
“Gönendere’de ciddi bir insan kaynağı var. Gönendere’de Hürriyet Sineması Gönüllüleri olarak başlayan maceramız Gönendere Artam Kültür ve Sanat Merkezi’nin ortay çıkmasına neden oldu. Bu yürüyüş köyümüzün bütün alanlarda gelişimini sağlamak için Gönendere Kültür ve Sanat Derneği’nin oluşumunu doğurdu. Ardından da Gönendere Kültür Sanat Şenliği yapıldı ve bu şenliğin gelenekselleştirilmesi kararı alındı. Ayrıca şimdi de Gönendere’yi anlatan bir oyun projesi hazırlandık. Projeyi hazırlayan Gülcan Yalınca arkadaşımız bu projenin görünmeyen kahramanıdır.  Senaryosunu hazırlayan Osman Aklaş ve Hatice Tezcan Büyük kahramanlardır.”

Prova sonrasında köy sakini çocuğa sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı.

 Ünlü sanatçı Osman Alkaş da Gönendere’deki provada vatandaşlara oyunculukla ilgili tiyolar verdi.

 

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı