KıbrısManşetRöportaj

Gökyüzünden meclise: Yasemin Öztürk

İki yıl önce de İskele’den seçilen ilk kadın vekil olarak meclise girip tarihe geçtiYasemin Öztürk… Spikerlik hayalleri kurarken hosteslik yapmaya başladı. Gökyüzü evi, KTHY ailesi oldu. Hukuk okudu, ardından aşkı ve anneliği tattı. İki yıl önce de İskele’den seçilen ilk kadın vekil olarak meclise girip tarihe geçti

HAYALİ SPİKER OLMAKTI: Cumhuriyet elcisi son dönem milletvekili Yasemin Öztürk, ortaokulda öğretmenin ona şiir okutup, ‘sen spiker olmalısın’ demesiyle, çocukluğu boyunca spiker olma hayalini kurarken, kız kardeşi de hukukçu olmak istiyordu. Günün sonunda küçük kız kardeş spiker, abla Yasemin ise hukukçu oldu

13 YIL KTHY İLE GÖKLERDE: Önce kabin memuru sonra kabin amiri olarak 13 yıl Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda çalıştı. Dünyayı gezdi, çok şey öğrendi. Hosteslik yaparken hukuk fakültesine girdi, uçuş sırasındaki molalarda bile uyumadı, ders çalıştı. Hostesliği bıraktı ama KTHY’yi hiç unutamadı

“HAYATIMI ÇOCUKLARA ADAYABİLİRİM”: Çocuklar, en hassas noktası. Özellikle anne ya da babasını kaybetmiş çocuklar için bireysel olarak elinden geleni yapıyor. “Hayatımı onları mutlu etmeye adamak istiyorum” diyor. Bu çocukların eğitim hayatlarının bir devlet politikası haline getirilerek, güvence altına alınması için fikir üretiyor

“KADINLAR DAHA YARATICI”: “Yarısı kadın olan bir toplumda, mecliste dokuz kadın vekil olması, meclis tarihinin en yüksek sayısı da olsa, tabi ki az” diyerek daha çok kadın vekil olması gerektiğini hatırlatıyor. Kadınların detayları daha iyi görebildiğini ve erkeklerden daha güçlü olduklarını söylüyor

Pınar BARUT

İskele’ye bağlı Aygün köyünde, beş kardeşin en büyüğü olarak doğdu. Babası kalabalık ailesine yetişebilmek için hayvancılık ve çiftçilik yaparken, annesi çocukların bakımını üstlendi.

Liseden mezun olduktan sonra KTHY’nin sınavlarına girip hostes oldu. Aynı anda hukuk fakültesini bitirip avukatlık mazbatasını aldı, âşık oldu, evlendi ve anneliği tattı. İskele’den seçilen ilk kadın vekil olarak meclise girdi.

Şimdiki amacı, öksüz ve ihtiyaçlı çocukların eğitimini güvence altına alacak bir devlet politikası geliştirilmesi.

İşte tüm hayatı ve merak edilen yönleriyle İskele Milletvekili Yasemin Öztürk.

Yasemin, bizim için lezzetli yemekler yapmıştı. Salatayı da beraber yaptık. Tekrar ellerine sağlık

“Kız kardeşimle birbirimizin hayallerini gerçekleştirdik”

Yasemin’in çocukluğundaki meslek hayali bu gün olduğu noktadan epeyce uzakmış. “Spiker olmak istiyordum” dediğinde şaşırıyorum.

“Öğretmenim bir gün bir şiir okutmuştu bana. Sesimin ve diksiyonumun güzel olduğunu, spiker olabileceğimi söylemişti. O günden sonra hayallerim hep bu yönde gelişti ve mikrofonla alakalı bir iş yapmak istedim” diyor ama hikâyenin asıl ilginç tarafı, Yasemin’in spiker, kız kardeşinin de avukatlık hayalleriyle büyümesine rağmen, günün sonunda küçük kız kardeşin spiker, Yasemin’in ise hukukçu olması.

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda geçen 13 yıl..

Hepimiz için hüzünlü bir hikâye olan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY), Yasemin’in hayatında çok özel bir yere sahip.

“Liseden mezun olduğum yıl, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın hosteslik sınavlarına girdim ve kazandım. Tam 13 yıl, önce kabin memurluğu ardından kabin amirliği yaptım. Dünyayı dolaştım. İşimi çok sevdim. KTHY‘nin ben de yeri çok ayrı”

 

Peki diyorum hukuk, o nasıl girdi hayatına?

“Hukuk sevdiğim bir daldı” diyor. “Hosteslik yaparken bir yandan da Hukuk Fakültesi’ne girdim. Uçuşlarda bile ders çalışıyordum. Tabi ikisini yürütmek çok zordu. Mesele bir gün sınavım vardı. Uçuştan yeni gelmiştim, deli gibi dolu yağıyordu. Babamı arayıp ‘gel beni sınava yetiştir ne olur’ dedim. Önümüzü göremiyorduk. Ben hüngür hüngür ağlıyordum. Ama sınava yetiştim. İyi de bir not almıştım”

Öztürk çifti, tanışma hikâyelerini anlatırken

 

“Peşinden çok koştum”

Tanışma hikâyelerini soruyorum, sözü eşi Muhammet’e bırakıyor;

“Balkonda oturuyordum. Karşı apartmana bir kız girdi. Çok etkilenmiştim. Yasemin’i ilk gördüğüm andı. O günden sonra yolunu gözlemeye başladım. Bir gün tekrar geldi, üçüncü kattan merdivenleri hızla indim ama yetişemedim” diyerek başlıyor anlatmaya.

Muhammet arkadaşlarına durumu anlatıp bu gizemli kızla tanışmak için yardım istiyor. Sonra ortak arkadaşları olduğunu öğreniyor, haber yolluyor. Ama nafile, Yasemin şans vermiyor.

Israr üstüne Petek Pastanesi’nde bir kahve içiyorlar sonunda ama Yasemin orada da ‘hayır’ diyor. Yemek teklifi de karşılıksız kalan Muhammet ümidi kesiyor. Aramaları da bırakıyor.

Yasemin ve Muhammet Öztürk çiftinin, oğulları Ege ve kızları Eylül Su ile birlikte mutlu bir aile hayatı var

“Önce reddetti, sonra pişman oldu”

Peki, hikâye nasıl mutlu sona ulaşıyor derseniz, onu da Yasemin’den dinleyelim;

“Her gün aramasına alıştığım insan artık aramayınca, kendimi çok kötü hissettim. Benim de ona karşı bir şeyler hissettiğimi anladım ve bu kez ben arayıp yemeğe davet ettim. Kabul etti ve o gün başladı”

Bir sene içinde evleniyorlar. Bazen günler alan uçuşlar yüzünden eve dönemediği oluyor Yasemin’in. Baro sınavını da kazandığı için çok sevdiği KTHY’ye veda ederek hostesliği bırakıyor, hukuk alanında ilerliyor. Yıllar içinde Ege ve Eylül Su katılıyor aileye.

 

İlk siyaset deneyimi belediye meclis üyeliği

Yasemin, ofisine gelen bir müvekkilinin “Bir hukukçu olarak, belediye meclis üyeliğine neden adaylığını koymuyorsun?” tavsiyesi üzerine, İskele Belediyesi meclis üyeliğine aday oluyor ve kazanıyor ve sonrasında “Olaylar benim için ‘siyasette olmalısın’ der gibi gelişti” diyor.

“Belediye meclis üyesiyken, Oğuzhan Hasipoğlu, ‘UBP parti meclisine girmek ister misin?’ diye sordu. Kabul ettim, seçildim. Planladığım ve beklediğim bir şey değildi” diye özetliyor süreci.

Daha sonra partisinden adaylık teklifi alıyor, katıldığı ilk seçimleri de kazanarak, meclise giriyor. “Yarısı kadın olan bir toplumun meclisinde dokuz kadın vekil olması tabi ki az” diyerek daha çok kadın vekil olması gerektiğini hatırlatıyor.

“Meclisteki kadın vekilleri gördükçe mutlu oluyorum”

Meclisteki tüm kadın vekilleri çok beğendiğini ifade eden Yasemin “Hepimiz birbirimizle iyi anlaşıyoruz, parti ayrımı yapmadan birçok konuda ortak fikir üretebiliyoruz” diyor.

Yasemin, siyasette daha çok kadının olmasının, detaylara bakılınca anlaşılacak olan şeylerin daha görünür hale gelip, çözüme kavuşmasını sağlayacağını düşünüyor.

“Çünkü” diyor, “Kadınlar detayları daha iyi görebiliyor. Sadece kadın değil, genel olarak tüm siyasette kadınların ve her kesimden gençlerin önü açılmalı diye düşünüyorum. Kadınlara daha çok fırsat verilse erkeklere oranla daha başarılı işler yaparlar”

Öztürk ailesi beraber vakit geçirmeyi ihmal etmiyor

“Çocukları mutlu etmek için hayatımı adarım”

Hem bir anne hem de vekil olarak Yasemin’in en hassas noktası çocuklar. Özellikle anne ya da babasını kaybetmiş çocuklar konusunda bu zamana kadar bireysel olarak elinden geleni yapmış. “Hayatımı onları mutlu etmeye adamak isterdim” diyebilecek kadar duyarlı.

“Bu güne kadar, elimin uzanabildiği her çocuğa ulaşarak yardım etmeye çalıştım. Ama kimse tek başına yetemez. Devlet politikası haline gelmesi gerekiyor. Bu çocuklarımızın eğitim hayatlarının garanti altına alınması lazım. Onları ne kadar doğru yönlendirirsek, geleceğimizi o kadar iyi kurarız. Bu konuda bir yasa hazırlamak istediğimi söyleyince, daha önce bu çocuklara maaş bağlanması konusunda bir yasanın hazırlanmış ama öylece unutulmuş olduğunu öğrendim. Hedefim, yeni dönemde bunu tekrar gündeme getirmek”

Mahalledeki kediler ve köpekler onun balkonunda doğuruyor, bahçesindeki gölge de serinliyor. Neredeyse hepsini sahiplenmiş durumda

“Kadınlar daha akıllı”

Kadınların, erkeklere göre daha duyarlı ve daha detaycı olduğunu savunuyor “Erkekler daha genel çerçeveden bakıyor” tespitini yapıyor.

“Kadın ve erkeğin düşünce yapısı çok farklı. Kadın daha akıllı gibi geliyor bana” (gülüyor). Kadın vekil sayısının her yeni dönemde daha da artmasını istiyorum. Hangi partiden olursa olsun, mecliste kadınlar daha çok olsun. Tabi ‘gerekirse meclis boş insanlarla dolsun, yeter ki kadın vekil sayısı artısın’ demek değil bu, nitelik çok önemli”

Çok keyifli geçirdiğimiz günün sonunda yoğurt mayalamam için bana da koyun sütü hediye etti Yasemin

“Kadınlar daha güçlü olmak zorunda bırakıldı”

Şimdilerde, Siyaset ve Kamu Yönetimi üzerine yaptığı ve 1960’tan bu güne kadar Cumhuriyet Meclisi’ne giren kadınları konu aldığı master tezi üzerinde çalışan Yasemin Öztürk’e başarılar diliyor, bizi ailece en doğal ve samimi halleriyle evlerinde ağırladıkları için Havadis ekibi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir yandan yemek pişerken biz siyaset hayatını konuşuyoruz

Son sözü de yine “Hayat kısa, nitelikli insanlarla zaman geçirmek lazım. Hayatı boşa harcamak istemiyorum” diyerek hayat felsefesini ortaya koyan Yasemin Öztürk’e bırakıyoruz

“Belki de geçmişten bu yana, ağır ev işleri ve çocuk bakımı gibi birçok görevin tek başına kadına yüklenmiş olması onu daha sağlam bir hale gelmek zorunda bıraktı. Bu durum, kadını ister istemez daha güçlü yaptı. Erkekler ise hala kadınların önünü açacak girişimlerde bulunmuyorlar. O yüzden her kadın, beklemek yerine mutlaka hamle yapmalı”

Tüm malzemeler organik bu evde
Mahalledeki kediler ve köpekler onun balkonunda doğuruyor, bahçesindeki gölge de serinliyor. Neredeyse hepsini sahiplenmiş durumda
Çok keyifli geçirdiğimiz günün sonunda yoğurt mayalamam için bana da koyun sütü hediye etti Yasemin
Yasemin Öztürk
Yasemin Öztürk

 

 
Başa dön tuşu