Köşe Yazarları

‘GIVIRTMALAR’ BAŞLADI

Başaran Düzgün yazdı


İnceden inceye ‘gıvırtmalar’ başladı.

Rum tarafına ‘KKTC’yi tanıyacaksınız, toprak tavizini ve tazminatı unutun’ diye höyküren Tatar’ın adamları şimdi ‘bizi izlemeye devam ediniz, Cenevre’de sürpriz gelişmeler olacak’ diye geveliyorlar.Neymiş sürpriz gelişmeler?

Türk tarafı desantralizasyonu masaya koyacak. Federasyon reddedilmeyecek ama o kadar desantralize olunacak ki konfederasyon olarak anlaşılacak.’

Peh peh…

Yaptıkları bu kadar velveleden sonra Anastasiadis’in desantralizasyon ipine asılırlarsa doğrusu zekalarından şüphe edeceğim.

Özel görüşmelerinde ‘ben sizinle devleti eşit bir şekilde paylaşamam, bunu Rum halkına kabul ettiremem, desantralizasyona gidelim’ deyip ortamı bulandıran ama dışarıda da bunu reddeden Anastasiadis’in önerdiği desantralizasyon Gagavuzya modelidir.

Hani Moldavya devleti içinde yaşayan 150 bin kadar Gagauz Türkü var ya, özerktirler. Kendi kendine ‘devlet başkanı’ diyen bir yönetici ve eğitim işlerine, sağlık işlerine bakan komiteleri vardır.

Moldavya devletinin izin verdiği ölçüde de uluslararası ilişki kurarlar.

Anastasiadis, BM ve AB tarafından kabul edilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkanı olmaya devam edecek, devletin hiçbir noktasını Kıbrıslı Türklerle paylaşmayacak, Kıbrıslı Türker’in de özerk bir bölgeleri olacak ve Anastasiadis’in lütfettiği oranda dış ilişkiler kurabilecekler.

Örneğin Kıbrıslı Türkler KOP’ta eşit ortak olmayacaklar ama KOP’un izni ile uluslararası müsabaka yapabilecekler.

Federasyon zeminini terk edip de Anastasiadis’in bu macerasına dalacaklarsa Kıbrıs Türkünün vay haline.

 

*

 

Cenevre’de bulunan muhalefet partileri temsilcileri Havadis TV’de Damla Dabıs’ın konuğu oldular ve Cumhurbaşkanı Tatar ile gerçekleştirdikleri toplantının detaylarını anlattılar.

Programa katılan 3 muhalefet parti yetkilisinin ortak dediği şu oldu;

‘Tatar bize sürekli olarak ben seçilmiş cumhurbaşkanının ve irade bendedir deyip durdu.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın öylesi bir takıntısı oluştu galiba.

Muhalifleri ‘seni Ankara o koltuğa oturttu, Ankara’nın dediklerini yapıyor, söylediklerini tekrar ediyorsun’ dedik sonra anlaşılan odur ki Tatar’ın sinirleri bozuluyor ve ‘ben seçildim, ben seçildim’ diye tekrarlayıp duruyor.

Görüşme masasında olan bir yetkili için bu ruh hali hiç de iyi değil.

Bir an önce kurtulmasını tavsiye ederim.

Nasıl kurtulacağını da çok iyi biliyor aslında.

Yeter ki yapabilecek cesareti olsun…Başa dön tuşu