Giving Pledge’de bir Kıbrıslı: Stelios Haji-Ioannou - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Dünya

Giving Pledge’de bir Kıbrıslı: Stelios Haji-Ioannou

Giving Pledge 14 yeni hayırsever ve hayırsever çifti listesine dahil etti.

Uluslararası bir topluluk olan Giving Pledge, dünyanın en zengin kişilerinin servetlerinin büyük bir kısmını hayırsever işler için bağışlamayı kabul eden, 21 ülkeden 168 üyesi bulunuyor.


Bu yılki listede bir Kıbrıslı olan, Sir Stelios Haji-Ioannou’nun bulunması dikkat çekti.  

Sir Stelios Haji-Ioannou, 1967’de Atina’da Yunanistan’da doğdu. 1995 yılında, henüz 28 yaşındayken Easyjet Havayolu şirketini kurdu. Londra genel merkezli Easy-jet, Avrupa’nın en düşük ücretli uçuşları olan havayolu şirketi olarak biliniyor.  Londra Borsa’sındaki ilk 100 şirket arasında bulunan Easyjet’in hisselerinin üçte biri Stelios Haji-Ioannou ve ailesine aittir.

Stelios, zamanının üçte birini ve gelirinin belli bir kısmını bağışladığı Stelios Hayırsever Vakfı’nı kurdu. Vakıf, her yıl, kendisinin ve ailesinin yaşadığı ülkelerde Birleşik Krallık, Yunanistan, ailesinin doğum yeri olan Kıbrıs’ta ve kendisinin şu anda yaşadığı Monako’da çeşitli yardımlar ve bağışlar yapıyor.  

30 Mayıs, 2017 tarihinde yapılan açıklamada listeye yeni katılan14 kişi şöyle;

 1. Leonard H. Ainsworth – Avustralya
 2. Mohammed Dewji – Tanzanya
 3. Dagmar Dolby – ABD
  1. DONG Fangjun – Çin Halk Cumhuriyeti
  2. Anne Grete Eidsvig and Kjell Inge Røkke – Norveç
  3. Sir Stelios Haji-Ioannou – Monako, Kıbrıs
  4. Nick and Leslie Hanauer – ABD
  5. Iza and Samo Login – Slovenya
  6. Dean and Marianne Metropoulos – ABD
  7. Terry and Susan Ragon – ABD

 

 • Nat Simons and Laura Baxter-Simons – ABD
 • Robert Frederick Smith – ABD

 

 1. Harry H. Stine – ABD
 2. YOU Zhonghui – Çin Halk Cumhuriyeti

 

 

 

SEATTLE – 30 Mayıs 2017 – Bugün Giving Pledge giderek büyümekte olan dünyanın en zengin kişilerinden oluşan üyelerine, 14 yeni üye ve çiftin eklendiğini açıkladı.

Avustralya, Çin, Kıbrıs, Monako, Norveç, Slovenya, Tanzanya ve ABD’den olmak üzere, yeni üyelerin katılımıyla, Giving Pledge’in hayırseverlik çabaları uluslararası olarak büyümeye devam ediyor.

 

Giving Pledge, farklı jenerasyonlardan dünyanın en zengin kişilerin üye olup, servetlerinin büyük bir kısmını hayırseverlik işleri için bağışlayanlardan oluşan, toplumun en önemli sorunlarına çözüm üretebilmek için, 2010 yılında Bill-Melinda Gates ve Warren Buffet tarafından kurulan, global bir oluşumdur.

 

Giving Pledge özellikle zengin kişilerden oluşmasına rağmen, farklı gelir seviyelerinden milyonlarca kişinin –ki bu kişiler çoğu kez bu yardımları yaparken kendi kişisel ihtiyaçlarından feragat ediyor- dünyamızın daha güzel bir yer olması için cömertçe yaptıkları bağışlarından ilham almıştır.

 

Bill ve Melinda Gates Vakfı kurucu ortağı Melinda Gates’e göre ‘Hayırseverlik dünyanın her yerinde farklıdır, ama hemen hemen her kültürün bağış ve toplumuna geri verme ile ilgili bir geçmişi vardır. Bill, Warren ve ben yeni uluslararası hayırseverlerin aramıza katılımından dolayı çok heyecanlıyız ve her birinin farklı deneyimlerinden birçok yeni şeyler öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.’ diyerek yeni katılımcıları kutladı.     

 

The Giving Pledge’e yeni katılanlar arasında girişimciler ve kendi işlerinde lider, tarım, finans, eğlence oyunları, seyahat ve teknoloji alanlarından birçok farklı sektörden hayırsever bulunuyor.

Bu hayırseverler iklim değişimi, çevre ve ekolojiyi koruma, eğitim, yoksulluğu azaltma, tıbbi ve sağlık araştırmaları gibi konularında, kendi kaynaklarını kullanarak destek verecekler.  

 

 

The Giving Pledge aynı zamanda dünyanın en etkili ve katılımcı hayırseverlerini bir formla bir araya getirerek, yapılacak yardımlarla ilgili zorlukları ve fırsatları ve bu yardımların nasıl en etkili şekilde yapılabileceği ile ilgili yapıcı bir tartışma ortamı sağlar.

The Giving Pledge’e üye olanların hepsi öğrenme ve bağışlama vaadiyle bir birlik içerisindedir. Bu hafta tüm üyeler yıllık 2-günlük öğrenme konferansında bir araya geldi ve dıştan katılan konusunda uzman kişiler tarafından, bağışların nasıl daha etkili olabileceği konusunda bilgilendirildiler. Bu yılki toplantıda tartışılan konular şöyleydi; kriminal adalet reformu, okul öncesi eğitim, mülteci desteği, toplum sağlığı ve yoksulluğu azaltma.    

 

Giving Pledge Hakkında

Giving Pledge, toplumdaki sorunlara çözüm üretebilmek için dünyanın en zengin kişileri ve ailelerin servetlerinin büyük bir kısmını hayır işlerine bağışlamalarını cesaretlendiren global bir insiyatiftir

 

Bu insiyatife yaşları 31 ile 93 arasında değişen 168 üye var. Global olarak incelendiği zaman zaman bu üyeler 21 ülkeyi temsil ediyor. Hayırseverlerin ülkeleri şöyle: Avustralya, Brezilya, Çin (anavatan ve Tayvan), Kıbrıs, Almanya, Hindistan, Endonezya, İsrail, Malezya, Monako, Norveç, Rusya, Sudi Arabistan, Slovenya, Güney Afrika, Tanzanya, Turkiye, Ukrayna, Birleişk Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Birleşik Devletleri’den 27 eyalet ve Columbia Bölgesi’ni de kasıyor. En fazla katılımcı Kaliforniya ve New York’tan yer alıyor. Giving Pledge’in uzun vadedeki amaçlarından biri en kısa zamanda, daha fazla ve akılcı yardım yaparak sosyal normları iyileştirmektir.

 

Bu insiyatife üye olan kişiler, yıl boyunca görüşerek karşılaşılan zorlukları, başarı ve başarısızlıkları tartışarak, nasıl daha etkili ve akılcı bir şekilde bağışlar yapılabileceğini tartışarak çözüm üretmeye çalışıyorlar. Giving Pledge, direk olarak bağış toplama, veya para toplama gibi kampanyaları içermiyor.

 

Giving Pledge insiyatifine üye olan tüm hayırseverlerin listesini ve onların üye olurken yazdıkları mektupları www.givingpledge.org linkini ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar