KıbrısManşet

Girne başıboş


Girne çarşısındaki kaldırımları işgal eden esnaf, vatandaşa yürüyecek yer bırakmadı. Vatandaş işgale isyan ederken belediye de söz geçirememekten yakındı

KALDIRIMLAR SERGİ ALANI: Girne çarşısında, bazı dükkân sahipleri, ürünlerinin büyük bir bölümünü kaldırımlarda sergiliyor, dükkân önüne attıkları sandalye ve masalarla, yayalara geçiş alanı bırakmıyor. Tüm bunların yanına bir de onlarca ayaklı tabela, park halindeki motosiklet ve bisikletler eklenince, yayalar caddeye inmek zorunda kalıyor

 

BELEDİYE DE DERTLİ: Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, “Eğer bu kentte düzen istiyorsak, herkesin destek olması gerekiyor. Belediye her dükkânın önüne bir zabıta dikemez. Esnafın da şehre saygı duyması, belediyeye yardımcı olması gerekiyor. Ama yapmıyorlar” diyerek kaldırım işgali yapan esnafı eleştirdi

 

MÜHÜRLEYECEKMİŞ: Güngördü, kaldırım işgalleriyle ilgili yıllardır yazılı ve sözlü uyarı ve açıklamalar yaptıklarını ama esnafın bu uyarıları dikkate almadığını söyledi. Artık daha sert önlemler alacaklarını belirten Güngördü, “Artık, hiçbir uyarı yapmadan, işgali yapan esnafın ürünlerini toplayacağız ve dükkânını da mühürleyeceğiz” dedi

 

 

Duygu ALAN

Çağdaş bir şehir görüntüsünün en önemli öğelerinden biri de kaldırımlar.  Ancak ülkemizde kaldırımlarda yürümek hayal oldu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, geçtiğimiz sene, yaya, engelli ve çocuk arabaları için büyük önem arz eden kaldırım ihlallerini önlemek için yasalar çerçevesinde ceza kesilmeye başlanacağını söyleyerek, daha çağdaş bir Girne için herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırmış, ihlale neden olan ürün ya da eşyaların da toplatılacağını söylemişti.

Aradan bir sene geçmesine rağmen, günlük nüfusun en kalabalık olduğu Girne çarşısında, hiçbir şey değişmedi.

Yayalara yürüyecek alanın kalmadığı Girne kaldırımlarında, diğer yayalara çarpmadan, herhangi bir ayaklı reklam tabelasına ya da esnafın sergilediği ürünlere takılmadan yürümek, neredeyse imkânsız.

 

Esnaf kaldırımı da kiraladı

Girne’nin uzun yıllardır çare bulunamayan sorunlarından biri de kaldırım işgalleri. Kaldırımlarda yürüyecek yer kalmamasının en büyük sebeplerinden biri de esnaf.

Özellikle turistlerin tercih ettiği Girne çarşısında, dükkân sahipleri, ürünlerinin büyük bir bölümünü kaldırımlarda sergiliyor, dükkân önüne attıkları sandalye ve masalarla yayalara geçiş alanı bırakmıyor.

Sergilenen ürünlerin ve dışarı çıkarılan masa ve sandalyelerin yanına bir de onlarca ayaklı tabela eklenince, yayalar caddeye inmek zorunda kalıyor.

Girne Belediyesi’nin müdahale etmemesi sonucu, her geçen gün büyüyen kaldırım işgali, çağdışı bir görüntü kirliliğine sebep olurken, engelli ya da bebek arabasıyla çarşıya çıkan vatandaş için adeta kâbusa dönüşüyor.

 

Motosikletler, saksılar… Ne ararsan kaldırımda

Yayaların çarşıda yürümesini engelleyen tek şey bunlarla da sınırlı değil. Motosikletleri ve bisikletlerini kaldırımlara park eden sürücüler de, kaldırımları tamamen yaya geçidine kapatıyor.

Gelişi güzel ve hiçbir standart olmaksızın kaldırımlara konulan devasa büyüklükteki saksılar ise, işgalin bir başka sebebini oluşturuyor.

Birbirlerine çarpmadan, ayaklı tabela ya da saksılara takılmadan yollarına devam etmeleri imkansız olan yayalar, adeta bir kaos görüntüsü ortaya çıkarıyor.

Güngördü: Esnaf bize yardımcı olmuyor

Konuyla ilgili Havadis’e konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, dört seneden fazla bir süredir bu konuyla ilgilendiklerini, defalarca ceza kestiklerini, belediye ambarlarının topladıkları masa ve sandalyelerle dolu olduğunu söyleyerek, esnafın eski alışkanlıklarından ısrarla vazgeçmek istemediğini ifade etti.

“Esnaf bize yardımcı olmuyor” diyen Güngördü, konuyla ilgili daha önce esnafa yönelik bildiri dağıttıklarını ve bu sorunun çözümü için ciddi bir enerji ve zaman harcadıklarını belirterek “Esnaf, kaldırıma mal koyduğunda daha çok satış yapacağını zannediyor ama tam tersi oluyor. Alıcı, o görüntüyü gördükten sonra dükkâna da merak edip girmiyor” dedi.

 

“Belediye her dükkânın başına bir zabıta dikemez”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, kaldırım işgalleriyle ilgili, hem birebir esnaflarla hem de Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile toplantılar yaptıklarını, bütün yazı bununla uğraşarak geçirdiklerini söyleyerek, esnafın kaldırımları işgal etmeyecekleri yönünde sözler verdikten kısa zaman sonra eski alışkanlıklarına geri döndüklerini belirterek “Esnaf bize yardımcı olmuyor” dedi.

Güngördü, “Eğer bu kentte düzen istiyorsak, herkesin destek koyması gerekiyor. Belediye her dükkanın önüne bir zabıta dikemez. Esnafın kendisinin de, iş yaptığı şehre saygı duyması, özen göstermesi ve belediyeye yardımcı olması gerekiyor. Ama yapmıyorlar” diyerek kaldırım işgali yapan esnafı eleştirdi.

 

“Dükkanları direk mühürleyeceğiz”

Konuyla ilgili yıllardır yazılı ve sözlü uyarı ve açıklamalar yaptıklarını ama artık daha sert önlemler alacaklarını belirten Güngördü, “Son çare dükkânları mühürlemek. Artık, hiçbir uyarı yapmadan, işgali yapan esnafın ürünlerini toplayacağız ve dükkânını da mühürleyeceğiz” dedi.


 

 

Girne gölete döndü

Girne’de dün öğleden sonra etkili olan sağanak, kenti esir aldı. Girne merkezi ve birçok bölgede anayollar bile gölete dönüştü.

Altyapıdan yoksun Girne’de, yağmur suları altında kalan yollar kaldırımla birleşti, sürücüler trafikte zor anlar yaşadı.

Kaldırımı ürünlerini sergileyerek veya tabela, masa sandalyelerle işgal eden esnaflar da yağmurdan nasibini aldı.

Bir anda bastıran sağanak nedeni ile kaldırımda sergilenen bazı dükkanlara ait çanta, valiz, kıyafet, ayakkabı ve daha birçok ürün tamamen ıslanarak kullanılamaz hale geldi.

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı