Köşe Yazarları

Gençlerin meslek seçimleri


Gelişen ve değişen dünyada meslek seçimi elbette daha da önem kazanıyor. Gerek akademik gerekse informal ortamlardaki tartışmalarda gençlerin hangi mesleği seçeceği veya seçmesi gerektiği tartışılagelir yıllardır…

Bu tartışmalarda klişe cümleler vardır hep hatırladığımız; “Mutlu olacağı işi ya da mesleği seçsin”, “çok para kazanacağı mesleği seçsin”, “itibarlı bir meslek seçsin”, “iş bulacağı bir meslek seçsin” gibi… İnsanları bakış açısına göre değişir bu cümleler. Aslında çok da birbiri ile örtüşen cümleler da değildirler. Taban tabana zıt olanlar bile vardır. Bu bahsettiğim listeye elbette eklenecek başka ifadeler bulmak çok kolaydır.Her yıl bu dönemler üniversiteye gidecek gençlerin en sancılı dönemi olur. Türkiye’deki üniversitelere gitmek için girilen YKS sınavlarının sonuçları sanırım 4 Ağustos’da açıklanacak. Ondan sonra da alınan puana göre tercihler yapılacak. A Level sınav sonuçları ile üniversiteye gidecek olanların resmi puanları 10 Ağustos’da açıklanacak ve hangi üniversitelere girecekleri kesinleşecek.

Gençlerin yukarda bahsettiğim hangi gerekçelerle meslek seçeceklerini bilmiyorum. Ancak benim öğüdüm; Eğer olabilirse “hem mutlu olacakları hem de iş bulacakları” bir meslek seçmeleridir. Çünkü mesele üniversite bitirmek veya meslek seçmek değildir. 21’inci yüzyılda artık mesele iş bulmaktır. Hele hele pandemi ve sonrası dönemde bu durum acımasız bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

KKTC’de birçok istatistiğe göre genç nüfus içerisindeki işsizlik oranının %30’lara dayandığını biliyor. Böylesi bir ortamda meslek seçmek de çok önemli… Öyle görünüyor ki ülke gençliği artık ülke sınırlarını aşan bir seçim yapmak durumunda…

Yani bundan sonra meslek seçerken dünyanın birçok yerinde yeterli olabilecek, birikim ve kabiliyete sahip olmak gerekecek. Bu da birçok genç için çıtanın yükseleceği anlamı taşıyor. İyi derece en az bir yabancı dil bilmek, uluslararası geçerliliği olan bir meslek seçmek, girişkenlik gibi özelliklere sahip olmak elbette avantaj olacaktır.

Ha! Bunlar KKTC’de iş bulmak için bir avantaj mıdır? Bundan pek emin değilim. Çünkü KKTC’de bilinen sebeplerden dolayı kriterler farklılık gösterebilir.

Böylesi bir ortamda ülke gençliği meslek seçimi yapmak durumunda… Konuya şu ana kadar üniversite düzeyinde ele aldık ancak herkes üniversiteye de gitmek zorunda değil, gitmeden de meslek sahibi olabilirler. Yani bir genç sevmediği bir bölümde okuyup üniversiteden mezun olduktan sonra işsiz kalacağına meslek lisesinden mezun olup işinin olacağı bir mesleği seçmesi daha iyi değil mi?

Birçok kurumun paylaştığı verilerden gördüğümüz kadarı ile ülkenin ciddi bir şekilde işi iyi bilen ara elemana ihtiyacı var. İşi olan bir elektrik teknisyeni mi olmak daha iyi yoksa işsiz ve mutsuz bir üniversite mezunu elektrik mühendisi mi olmak daha iyi?

Dolayısı ile meslek seçimleri önemli. Bu seçime devletin de katkı koyması gerekiyor. Hem doğru dürüst bir istatistik çalışması ile hem teşvikler ile hem de gençlere katkı sağlayarak, onların seçimlerine yardımcı olabilir.

Her gencin doğru meslek seçimi devlete ve topluma hizmet açısından olumlu yansıyacaktır. Sadece topluma değil gencin kendisine de olumlu yansıyacaktır. Dileğimiz gençlerimizin doğru seçimler yaparak, mutlu olacakları, işsiz kalmayacakları meslekleri seçmesidir.Başa dön tuşu