Sanat

Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi yarın AKM’de açılıyorKültür Dairesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl Birkan Uzun anısına gerçekleştirdiği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı yarın Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor.
Kültür Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl 12’incisi düzenlenen Genç Sanatçılar Resim Yarışması’nın Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından yapılacak sergi açılışı saat 19.00’da gerçekleştirilecek.Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, tüm sanatçı ve sanatseverleri, Kültür Dairesi’nin yeni yeteneklerin saptanması ve genç kuşak ressamların özendirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi 2022”nin açılışına Genç Sanatçılara destek olmak adına katılmaya davet etti.

-Ödül plaketleri ve teşekkür belgeleri sergi açılışında sahiplerini buluyor

Seçici kurul üyeliklerini Hüseyin Özinal, Gökçe Keçeci ve Osman Keten’in yaptığı ve 6 Nisan 2022 tarihinde sonuçları açıklanan “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022”de; Başarı Ödülü’ne Nurtane Karagil’in “Sabah Uyanmaları” adlı çalışması, Kültür Dairesi Özel Ödülü’ne Halil Çobancık’ın “Body” adlı çalışması, Birkan Uzun Özel Ödülü’ne Tuğse Bardak’ın “Özlem İçinde Korku” adlı çalışması ve Jüri Özel Ödülü’ne de Aydın Apel’in “Kedi Oteli; Maskeli Patiler” adlı çalışması layık bulunmuştu.

Önceden takvimlendirildiği şekilde ödül plaketleri ve teşekkür belgeleri sergi açılışında, ödül çekleri de sergi kapandıktan sonra Kültür Dairesi’nde takdim edilecek.

Başarı Ödülü almaya hak kazanan esere 6 Bin TL, Kültür Dairesi Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan esere 4 Bin TL, Birkan Uzun Özel Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazan eserlerin her birine de 2 Bin TL para ödülü verilecek.

Bu yıl 30 katılımcının toplamda 107 çalışma ile yer aldığı yarışmada seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda toplam 15 genç sanatçının 31 eseri de sergilenmeye değer bulunmuştu. Eserleri sergilenecek genç sanatçıların teşekkür belgeleri de sergi açılışında verilecek.

Sergide ödüllü eserlerle birlikte toplam 15 genç sanatçının 31 eseri sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Kültür Dairesi’nin anlayış ve eğitim ayrımı gözetmeksizin genç kuşak ressamların özendirilmesi, yeni değerlerin saptanması, bu alanda eser üreten genç sanatçıların çalışmalarının bir arada sergilenmesi ve başarılı ressamların ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla gerçekleştirdiği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022”nin sergisinde ödüllü eserlerle birlikte sergileme alan toplam 15 genç sanatçının 31 eseri sergilenecek.

Eserleri sergileme alan genç sanatçılar ve eser isimleri şöyle sıralandı:

Ayça Akarcan: “Ayça”

Aydın Apel: “Kedi Oteli; Antika Patiler” ; “Kedi Oteli; Egzotik Patiler”

Behiye Ağaoğlu: “İlham (Inspiration)” ; “Hayalinin peşinde (Pursuing a dream)”

Celal Atikler: “Ova 4”

Ceren Emmioğlu: “İrtifa”

Direnç Betmezoğlu: “Seken Taş (Çift Göl)”

Efsane A. Aslan: “Jellyfish Dream 1/14”; “Jellyfish Dream 2/14”

Elin Yurtdaş: “Decalcomania”; “Atelier”

Gökhan Karaosman: “Evde Kal”

Halil Çobancık: “Bakış 1”; “Bakış 2” ; “Bakış 3” ;   “Mavi Gezegen”

İlyada Tüfekçi: “44”

Nurtane Karagil: “It’s Not Ok”; “Mektup”

Sima Osum: “Bangolar”; “Av”; “Kurbağa”

Şenil Bahire Çakmak: “Abstract Siluet”; “Karanlık Ülkenin Hüzünlü Yüzleri”

Tuğse Bardak: “Çığlık” ; “Karanlık”

Başa dön tuşu