KıbrısManşet

“Geliyorum” diyerek geldiMeteoroloji günler öncesinden sağanak yağış konusunda uyardı, yetkililere tedbir alın çağrısı yaptı ancak kimse kılını kıpırdatmadı. Yaklaşık iki saat süren sağanak Girne’yi sular altında bıraktı

 
YOLLAR NEHRE DÖNDÜ: Girne’de dün öğleden sonra aniden bastıran sağanak yağış, dağda biriken suyun kente inmesiyle yolları su altında bıraktı. Kent merkezine ulaşan birçok ana arter nehir görünümüne büründü. Bazı yollarda parkeler söküldü. Onlarca araba yollarda kaldıYine aynı noktalar: Beşparmak Dağları’nın kuzeyinde etkili olan ve görgü tanıklarının “42 yıldır böylesini görmedik, adeta tufan” dediği 2 saatlik sağanak sonucu daha önceki sel baskınlarında su altında kalan noktalar yine battı çıktı. Özellikle Karaoğlanoğlu girişi sular altında kaldı

40’TAN FAZLA NOKTA TIKANDI: Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen yaklaşık 40 farklı noktada su baskınlarına müdahale edildiğini açıkladı. Bazı iş yerleri dağdan gelen sel sularının gazabına uğradı. Bu günün ilk saatlerine kadar su basan yerlerde tahliye işlemi devam etti

“SUÇLU ÇEVRE YOLU”: Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü: Dağdan şehir merkezine doğru gelen suyun büyük bir miktarı Girne çevre yolunun dereler ve akarların dikkate alınmadan inşa edilmesinden kaynaklanıyor. Yol yapılırken dere yatakları değiştirildi, sonuç ortada

Hasan Düzgün ve Erdoğan Garip

 

Girne’de dün öğleden sonra aniden bastıran sağanak nedeniyle yollar sular altında kaldı. Bazı işyerlerini su bastı. Edremit Çemberi kapandı.

Dağdan şehir merkezine doğru gelen yağmur suları kaya parçalarını da beraberinde getirdi, büyük tehlike yarattı. Polis olası taş düşmelerine karşı sürücüleri uyardı.

Aşırı yağışlar nedeniyle Girne çevre yolu ciddi şekilde etkilendi. Girne çevre yolu ile şehir içi trafiğini bağlayan alt geçit su birikmesi nedeniyle bir süreliğine trafiğe kapatıldı, trafik akışı üst geçitten sağlandı.

Yağışların şiddetlendiği saatlerde polis, vatandaşların mecbur kalmadıkça evlerinden ayrılmaması ve yollara çıkmaması uyarısında bulundu.

Yollarda meydana gelen çökükler ve suların yerinden oynattığı parke taşları nedeniyle birçok araç yollarda kaldı, maddi zarara uğradı.

 

Geçitköy-Çamlıbel yolunda toprak kayması

Girne merkezi ve Karaoğlanoğlu bölgesiyle sınırlı kalmayan felaket, Geçitköy-Çamlıbel arasındaki yolda da etkisini gösterdi. Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamada, yol üzerinde meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle sürücülere dikkatli olmaları çağrısında bulunuldu.

 

Diğer ilçeler ve özel şirketlerden destek

Girne itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin yanı sıra Lefkoşa ve Güzelyurt’tan ekipler de sel felaketiyle mücadeleye destek verdi. Özel şirketlere ait iş araçlarının da ekiplere destek verdiği bilgisi aktarıldı.

 

Edremit göleti taştı

Polis Basın Subaylığı’nın aktardığı bilgilere göre Edremit Göleti de aşırı yağışlar nedeniyle dolup taştı. Göletin de taşmasının ardından Girne tamamen sular altında kaldı.

 

Güngördü: Çevre yolu yapılırken dereler dikkate alınmadı

Havadis’i bilgilendiren Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, en yoğun şekilde yağışların yaklaşık 90-100 dakika devam ettiğini aktardı. Özellikle Girne’nin merkezini etkisi altına alan yağmurun metrekareye 105 kilogram dolaylarında yağdığını aktaran Güngördü, “Feribot limanında büyük bir olumsuzluk yaşandı. Bölgedeki taksi durağı ve kafeteryada su baskınları oldu, duvarları kırarak müdahale edebildik” dedi.

Bu müdahalenin ardından şikayetlerin ardı arkasının kesilmediğini dile getiren Güngördü, evlerden çok otel ve işyerlerinin etkilendiğini söyledi.

Girne’nin merkezinde bulunan Ecevit Caddesi’nde aşırı yağışlar ve su baskınları nedeniyle parke taşlarının yerinden kaydığını ve çukurlar oluşturduğunu söyleyen Güngördü, “oluşan çukurlara araçlar düştü, belediye ekiplerimiz müdahale ederek vatandaşları kurtardı” açıklamasında bulundu.

Girne Belediyesi’nin yaklaşık 20 kişilik bir ekiple, Girne Kaymakamlığı’yla oluşturulan kriz masasına destek verdiğini belirten Güngördü, özel şirketlerin de araç katkısında bulunduğunu, herkesin elinden geleni yaptığını aktardı.

Güngördü açıklamasına şöyle son verdi: “Dağdan şehir merkezine doğru gelen suyun büyük bir miktarı Girne çevre yolunun dereler ve akarların dikkate alınmadan inşa edilmesinden kaynaklanır. Düzeltmek için çaba harcıyoruz ama yeterli değil.”

 

Erişmen: Derelere yapılan müdahale bu sıkıntıları doğurdu

Bir televizyon kanalına bilgi veren Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, polis, sivil savunma, itfaiye ve bölgedeki iş makineleriyle birlikte halkın bütün beklentilerine karşılık vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Özellikle dağdan şehre doğru akan sularda kaya parçalarının da etrafa saçıldığını aktaran Erişmen “trafiğe çıkılmamalı ve dikkatli olunmalı” uyarısında bulundu.

Erişmen, kriz masası olarak ilk etapta 19 farklı şikayete müdahale ettiklerini dile getirdi ve sonrasında şikayetlerin artması üzerine bu rakamın 40’ın üzerine çıktığını söyledi.

En ciddi sıkıntıların Girne merkez ve Karaoğlanoğlu bölgelerinde yaşandığını belirten Erişmen, “Derelerle ilgili yapılan müdahale ve atılan çöple molozlar bu sıkıntıları doğurmuştur, bunun için ne gerekirse yapılacaktır. Geçmişte yapılan bazı yanlışlar nedeniyle sorunlar oluşmuştur, elimizden geleni yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Ataser: En büyük sıkıntımız anayolumuz

En fazla yağış alan bölgelerden birisinin Alsancak olduğunu aktaran Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, “Bizim en büyük sıkıntımız anayolumuzdaki sıkıntıdır” dedi.

Ataser açıklamasına “Defalarca ihaleye çıkılmış olmasına rağmen yaşanan sorunlar nedeniyle bir türlü anayolumuz yapılamadı” şeklinde devam etti. Belediye ekiplerinin yoğun bir şekilde çalıştığını dile getiren Ataser, bu sorunun da üstesinden geleceklerine inandığını söyledi.

 

Başa dön tuşu