Geçitkale oyunları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
KıbrısManşet

Geçitkale oyunları

geçitkale havaalanı

İş insanı Asil Nadir, sahibi olduğu gazetede verdiği ilanlarla “Geçitkale Havaalanı” için personel aramaya başladı. Ercan’ın durumu tartışılırken, Geçitkale açılıyor mu sorusu kafaları karıştırdı

GEÇİTKALE YENİDEN: İş insanı Asil Nadir’e 2010 yılında 15 yıllığına kiralanan Geçitkale Havaalanı, “Personel Münhal Duyurusu” ile yıllar sonra yeniden gündeme geldi. Duyuruda projeye ilişkin detay verilmezken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının konuya ilişkin soruları yanıtsız bırakması kafaları karıştırdı


ERCAN’A RAĞMEN: Nadir’in İngiltere’de hapiste olduğu 2012 yılında, Ercan Havalimanı’nın işletme hakkı ihaleyle devredilirken, sözleşmede “25 yıl KKTC sınırları dahilinde başka yolcu indirme bindirme havaalanı açılmayacak” hükmü yer aldı. Buna rağmen Geçitkale için personel münhali kafalarda soru işareti yarattı

TURANLI: “BOŞ İŞ”: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı-Ercan Havaalanı ve Geçitkale Havaalanı üçgenindeki konunun taraflarından biri de Ercan Havaalanı işletmecisi Emrullah Turanlı. Turanlı konuya ilişkin sorulara, “Benim artık konuşacak halim yok. Ciddiye almıyorum. Boş iş” diye yanıt verdi

Duygu ALAN

İşadamı Asil Nadir’e ait İngiltere’deki Cyprus Aviation Services (CAS) Limited Şirketi’ne Haziran 2010 tarihinde 15 yıllığına “yatırım amaçlı” kiralanan Geçitkale Havaalanı, Nadir’in sahibi olduğu gazetede “Geçitkale Havaalanı Personel Münhal Duyurusu”nun yayınlanması ile yıllardan sonra yeniden gündeme geldi.

Ercan Havaalanı, kira sözleşmesi imzalanırken 25 yıllığına KKTC’de yeni bir yolcu hava limanı açılmayacağına ilişkin hükme rağmen, Geçitkale Havaalanı için yayınlanan münhal duyurusu birçok soru işaretine neden oldu. Geçitkale Havaalanı, Haziran 2010 tarihinde 15 yıllığına, işadamı Asil Nadir’e ait İngiltere’deki Cyprus Aviation Services (CAS) Limited Şirketi’ne kiralanmıştı.

İş insanı Nadir’in İngiltere’de hapiste olduğu 2012 yılında ise Ercan Havalimanı’nın 25 yılığına işletme hakkının devredilmesi için ihaleye çıkıldı. Açık arttırma sonucu Ercan Havalimanı yüzde 47.80 ciro paylaşım teklifi sunan “Taşyapı İnşaat Taahüd Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti” kazanmıştı.

Ercan Havaalanı “İmtiyaz hakkı” devredilirken “25 yıl boyunca, KKTC sınırları dahilinde başka “yolcu indirme bindirme havaalanı açılmayacak” hükmü de sözleşmede yer aldı.

6 alanda personel alımı yapılacak

İş insanı Asil Nadir’in sahibi olduğu gazetede yayınlanan “Geçitkale Havaalanı Personel Münhal Duyurusu”nda Geçitkale Havaalanı inşaat altyapı ve üst yapı işlerinde çalıştırılmak üzere personel istihdam edileceği belirtiliyor.

Münhal duyurusunda, elektrik teknikerleri ve ustaları, mekanik-demir çelik ustaları, sıhhi tesisat ustaları, ince inşaat işleri ustaları, düz işçiler ile mutfak ve temizlik işleri görevlilerinin istihdam edilecekleri bilgisi yer alıyor.

Münhala başvuruların ise e-mail adresi üzerinden yapılması gerektiği kaydediliyor.

Münhal duyurusunda, projeye ilişkin herhangi başka bir detay belirtilmezken münhal gazetede bir haftadır “Bir havaalanından çok daha fazlası” sloganı ile yayınlanıyor.

Bakanlık açıklama yapmaktan kaçınıyor

Geçitkale Havaalanı projesine ilişkin kimse detay bilmiyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Basın Bürosu da bakanlığın konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayacağını kaydetti.

Turanlı “Boş iş” dedi

Ercan Havalimanı İşletmecisi Taşyapı Direktörü Emrullah Turanlı, Havadis’in konuya ilişkin sorularına cevap vermek istemediğini belirtti.

Turanlı, “Benim artık basına konuşacak halim yok. Bunlar boş iş, ciddiye almıyorum” diye yanıt verdi.

Atakan, Geçitkale vurgusu yapmıştı

Basında yer alan haberlere göre, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan daha önce iki kez Geçitkale Havalimanı’nın çürümeye terk edilemeyeceği konusunda açıklamada bulunmuştu.

Atakan, Geçitkale Havaalanı’nın ülke için çok önemli bir değer olduğuna işaret etmiş ve “herhangi bir doğal afet veya benzeri bir durumda Ercan Havaalanı’nın bir yedeğinin olması birçok anlamda önemli ve gerekli” alanın faaliyette olması gereğine dikkati çekmişti. Geçitkale Havaalanı’nın kullanımı için engel teşkil eden elektrik hattının daha geriye çekileceğini, bunun için de bir proje hazırlandığını söyleyen Atakan, söz konusu projelendirmeyle ilgili gerekli miktarın 2018 bütçesine konulduğunu ifade etmişti.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar