Gazi sırra kadem bastı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Gazi sırra kadem bastı

Gazi sırra kadem bastı

PAZAR GECESİNDEN BERİ KAYIP… Akıncılarda hayvancılık yapan Mustafa Gazi, pazar gecesinden beri kayıp. Köylüleri tarafından en son pazar gecesi saat 22.00 sıralarında görülen Gazi’nin arabası önceki gün Bodamya (Dereli) köyü sınırında bulundu. Polis arabayı incelemeye aldı

PAZARTESİ FARK EDİLDİ… Mustafa Gazi’nin kayıp olduğu pazartesi sabahı İngiltere’den tatil için Kıbrıs’a gelen ve aynı evde kaldıkları Osman Gazi tarafından fark edildi. Osman Gazi, Mustafa’yla birlikte hayvancılık yapan ağabeyleri Ahmet Gazi’ye haber verdi. Daha sonra bölgedeki çobanlar Mustafa Gazi’nin arabasını Bodamya sınırında görerek polise haber verdi


AİLE ENDİŞELİ… Mustafa Gazi’nin zaman zaman geceyi köy dışında geçirdiğini ancak hayvancılık yaptığı için sabah saatlerinde mutlaka mandırada olduğunu ifade eden yakınları, arabasının terk edilmiş olarak bulunması nedeniyle endişeli olduklarını söylediler…

DİKKAT ÇEKİCİ İDDİA… Mustafa Gazi’nin bir süreden beri, Mal Tazmin Komisyonu’na başvuru yapan Rumlara aracılık yaptığı ve kayıplara karışmasının bununla ilgili olabileceği öne sürüldü. Gazi’nin bir süre önce 5 yıldızlı bir otelin üzerinde olduğu arazinin eski sahiplerini otel sahipleriyle buluşturduğu ve otelin ön ödeme yaptığı da iddialar arasında yer alıyor

DAYAK YEMİŞ… Köyde yer alan söylentilere göre Mustafa Gazi kısa bir süre önce birileri tarafından tartaklandı. Ancak Gazi’nin kendini tartaklayanlar hakkında herhangi bir şikayette bulunmadığı öne sürüldü. Gazi’nin aracılık yaptığı Rumlar veya Rumların eski arazisine alıcı olan otelle ilgili bir sorun yaşıyor olabileceği de iddialar arasında yer aldı

 

Akıncılarlı (Luricinalı) 50 yaşındaki Mustafa Gazi 3 gündür kayıp. Gazi’yi bulmak için harekete geçen köylüler GU 492 plakalı kamyonet aracını Gaminya olarak bilinen bölgede Bodamya (Dereli) köyü sınırında tespit etti. Polise haber verildi. Polis olaya el koyarak aracın bulunduğu bölgede inceleme yaptı. Terk edilmiş halde ve kapıları kilitsiz olarak bulunan araç Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne getirilerek incelemeye alındı.

En son pazar gecesi görüldü…

Mustafa Gazi’nin en son pazar gecesi saat 19.00 sıralarında bir telefon konuşmasının ardından evden ayrıldığı daha sonra aracının saat 22.00 sıralarında tabakhane olarak bilinen bölgeye dönen yolda görüldüğü öne sürüldü. Köydeki iddialara göre Gazi’nin köy dışına doğru seyrettiği sırada aracı beyaz renkli salon bir araç tarafından takip edildi. Köyün 8 kilometre dışında ve Gazi’nin mandırasına 3-5 yüz metre uzaklıkta olan tabakhane yol ayrımına sapmış olabileceği kaydedildi. Gazi’nin aracının bulunduğu sınıra da tabakhaneden geçilerek gidildiği belirtildi.

İlk önce abisi fark etti…

Mustafa Gazi’nin eve dönmediğini, yaşamını İngiltere’de sürdüren ve tatil için Kıbrıs’ta bulunan baba evinde kalan abisi Osman Gazi fark etti. Osman Gazi daha sonra Mustafa ile birlikte hayvancılık yapan ağabeyleri Ahmet Gazi’ye haber verdi. Ahmet Gazi mandıralarının bulunduğu bölgedeki diğer çobanlara Mustafa’yı görüp görmediklerini sordu. Kimsenin sabah saatlerinde Mustafa’yı görmemesi nedeniyle aile telaşa kapıldı.

Aracı köydeki bir çoban fark etti…

Mustafa Gazi’nin Bodamya sınırına yakın bir yerde terk edilmiş olarak duran aracının köydeki bir çoban fark ederek ailesine haber verdi. Aile aracın aynına giderek polise haber verdi. Polis olay yeri inceleme ekibi, bölgeye gelerek inceleme yaptı. Araç daha sonra detaylı inceleme için Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yakınları bölgede arama yaptı…

Ailesi ve yakınları Mustafa Gazi’yi aracının bulunduğu bölgede aramaya koyuldu. Pazartesi günü yapılan aramalardan bir sonuç elde edilmedi. Gazi’nin yakınlarının bölgedeki kuyular dahi baktı.

Dikkat çekici iddialar…

Mustafa Gazi’nin bir süreden beri, Mal Tazmin Komisyonu’na başvuru yapan Rumlara aracılık yaptığı ve kayıplara karışmasının bunla ilgili olabileceği öne sürüldü. Gazi’nin bir süre önce 5 yıldızlı bir otelin üzerinde olduğu arazinin eski sahiplerini otel sahipleriyle buluşturduğu ve otelin malin eski sahibine ön ödeme yaptığı da iddialar arasında yer alıyor. Konula ilgili diğer bir iddia ise söz konusu otelin ön ödeme yaptığı Rum’un işlemler için bir daha kuzeye geçmediği ve bu durumdan Gazi’nin sorumlu tutulduğu yönünde.

Dayak yedi iddiası…

Akıncılarda konuşulan diğer bir iddiaya göre de Mustafa Gazi bir süre önce birileri tarafından tartaklandı ancak olayla ilgili olarak kimse hakkında şikayette bulunmadı. 

Gazi: En son amcam tarafından görüldü
Mustafa Gazi’nin kardeşi oğlu Veli Gazi, amcanın en son saat 22.00 sıralarında köyde görüldüğünü öğrendiklerini belirtti. Gazi şu şekilde konuştu:
“Şoktayız. Amcam kendi halinde bir insandı. Amcamın kaybolduğu İngiltere’nden gelen ve kendisi ile ayni evde yaşayan Osman amcam tarafından fark edildi. Umarım amcam bulunur.”

Belediye başkanı Barbaros: İki devletin ortak çalışması gerekir
Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, bölgede yaşanan adli olayların çözülmesi için iki devlet polisinin birlikte çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Olayla ilgili hem Güney’e hem Kuzey’e haber verdiklerini belirten Barbaros şu şekilde konuştu:
“Hiç hoş bir olay değildir. Böyle bir durumda beklemekten başka yapacak bir yapacak bir şeyimiz yok. Bizim köyümüzün sınır oluşu tüm çevremizin ara bölgelerden oluşması her iki devlet polisinin birlikte çalışmaması bu gibi olayların aydınlanmasına yardımcı olmaması köyün için büyük bir dezavantajdır. Konunu araştırılması için biz Güney’e de Kuzey’e de haber saldık. Umarım sağ salim evine döner. Bu tip olayların olmaması için iki devletinde emniyet güçlerinin birlikte çalışması gerekir. Ara Bölge’yi Barış Gücü kontrol ediyor. Ancak o da sadece devriye olarak geziyor.”

 

 

 

Muhtar Barbaros: Bu köyde en son 1963’te birileri kayboldu
Akıncılar’da en son 1963 yılında iki kişinin kaybolduğunu belirten muhtar Sultan Barbaros, Akıcılar’ın sivilleştirilmesini istedi. Barbaros şu şekilde konuştu:
“Burası birinci derece askeri bölge olmaktan çıksın. Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği, Avrupa Birliği buraya yatırım yapıyor. Devlet buraya yatırım yapmıyor. Devlet buraya elini uzatsın. Askeri köy olduğu için hali araziler açılmıyor. Hali araziler açılsın gençler buraya yerleşsin. Her yere kumarhanelere bile gidebilen Rumların Akıncılar’a gelemiyor.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar