G. Kıbrıs'ın yeni maliye bakanı Georgiades olacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Güney Kıbrıs

G. Kıbrıs’ın yeni maliye bakanı Georgiades olacak

G. Kıbrıs'ın yeni maliye bakanı Georgiades olacak

Kıbrıs Rum Kesimi hükümetinin bankacılıktaki kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik adımlar atmaya başlamasının ardından ülkenin başkanı Nicos Anastasiades, 6 haftalık yönetim döneminde 2. maliye bakanını atayacak.

Lefkoşe'den yapılan açıklamaya göre ülkenin yeni maliye bakanı University of Reading'in ekonomi mezunlarından ve Anastasiades'in Disy partisinin yasakoyucularından Haris Georgiades, bugün Günek Kıbrıs saati ile 9:30'da yapılacak yemin töreni ile bakanlık koltuğuna oturacak. Georgiades, eski bir banker olan bir önceki maliye bakanı Sarris'in tün ülkenin en büyük 2 bankasının iflasını soruşturma amacıyla kurulan komiteye yardımcı olmak için istifa etmesinin ardından maliye bakanlığına getirildi.


Sarris, ülkenin bankalarındaki tüm mevduat sahiplerine vergi uygulanmasını talep edilen ilk kurtarma paketinin eylem ve siyasi kargaşaya neden olmasının ardından finansal çöküşü önlemek amacıyla çıkarılan 2. uluslararası kurtarma paketi anlaşmasında hükümete yardımcı olmasının 8 gün sonrasında istifasını verdi. Georgiades, Euro Bölgesi'nin ilk sermaye kontrollerini uygulayan bir ekonomi ve ülkenin bir finansal merkez olma itibarını nasıl düzelteceği konusunda büyük bir belirsizlik devralmaya hazırlanıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar