Fuat Oktay, Ersin Tatar’a geçmiş olsun dileklerini iletti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Haziran 4, 2023
KıbrısManşet

Fuat Oktay, Ersin Tatar’a geçmiş olsun dileklerini iletti

fuat oktay, ünal üstel, ersin tatar londra protesto saldırı kınama

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türk öğrencilerin daveti üzerine konferans vermek üzere Londra’da King’s Kolej’e giden Cumhurbaşkanı Tatar’a yönelik Rum öğrencilerin yaptığı ve saldırı girişimi içeren eylem sonrası Cumhurbaşkanı Tatar’a tüm çevrelerden destek belirtildi.


Fuat Oktay da Tatar’ı arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğini vurguladı. Tatar’a saldırı girişimini kınayan Oktay,  “Cumhurbaşkanımız, milletimiz ve şahsım adına Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Türkiye olarak, her zaman ve her konuda sonuna kadar yanınızdayız.” İfadelerini kullandı.

Tatar, Oktay’a desteğinden dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kendisine yönelik yapılan eylemi “hazımsızlık” olarak niteledi, bu tür eylemlerin kendisini yıldıramayacağını ve yeni siyaseti her platformda anlatmaya devam edeceğini söyledi.

Tatar, Yunan bayraklı gençlerin kendisini protesto ettiğini, sloganlar attığını ifade ederek, üniversite ortamına yakışmayan hareketler sergilendiğini kaydetti.

Bu kadar üst düzey bir üniversitede, bu çağda bu tür eylemlerin Rumlar’la bir anlaşmanın olmayacağının göstergesi olduğunu ifade eden Tatar, yeni siyaseti sonuna kadar savunacağını, güvenlik endişesi olmadığını ama güvelik alınmasa daha kötü olaylar yaşanabileceğine işaret etti, “Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Başbakan Üstel kınadı

Başbakan Ünal Üstel, Londra’da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik yapılan saldırı girişimini kınadı

Üstel, “Her platformda Kıbrıs Türk halkının sesini duyurmasına engel olmaya çalışan, Kıbrıslı Türkleri yok sayan, eşit görmeyen, adanın ortak sahibi olduğumuzu kabul etmeyen anlayış, bugün Londra’da bir kez daha kendini göstermiştir.” Dedi.

Başbakan Üstel açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın Londra Kings College’de vereceği konferans öncesi, Kıbrıs Türk heyetinin önünü keserek, ifade özgürlüğünü aşan, nefret dolu, hakaret dolu pankartlar açan, sloganlar atan Rum protestocuların saldırı girişimlerini kınıyor, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm heyetimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Bilinmelidir ki, sesimizi kısmaya yönelik yapılan bu çirkin eylemler, dün olduğu gibi, yarın da, asla amacına ulaşamayacak, sesimizi ve haklı davamızı duyurmamıza engel olamayacaktır.”

Ertuğruloğlu: Cumhurbaşkanı Tatar’a yönelik küstah saldırıyı kınıyorum

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik saldırıyı kınadı.

Ertuğruloğlu, “Londra’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Rumlar tarafından yapılan küstah saldırıyı devletimiz KKTC’ye yapılmış addediyor, şiddetle kınıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” Dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar