Fransa'dan IŞİD hedeflerine bin 600’den fazla bomba - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Dünya

Fransa’dan IŞİD hedeflerine bin 600’den fazla bomba

Fransa’dan IŞİD hedeflerine bin 600’den fazla bomba Fransa Hava Kuvvetleri Komutanı General Lanata, savaş uçaklarının 2014 eylül ayından bu yana Irak ve Suriye’deki terör örgütü IŞİD hedeflerine bin 600’den fazla bomba ve füze attığını açıkladı.

Hava Kuvvetleri Komutanı General Andre Lanata’nın, ordunun Irak ve Suriye’deki hava operasyonları ile ilgili Meclis Savunma Komisyonuna 12 Ekim’de yaptığı açıklamalar bugün kamuoyu ile paylaşıldı.

Lanata, komisyona yaptığı açıklamada, ‘’Hava Kuvvetleri, 2014 eylül ayından bu yanan IŞİD hedeflerine bin 600’den fazla bomba ve füze attı. Bu düzenli ve daha önce eşi görülmemiş yoğunlukta bir hava operasyonu.‘’ dedi.


Fransız savaş uçaklarının, 2 bin 300 kez havalanarak, Irak ve Suriye üzerinde 10 bin saat uçuş gerçekleştirdiğini belirten Lanata, savaş uçaklarının, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki hava üssünden ve Akdeniz’de bulunan Charles de Gaulle uçak gemisinden havalandıklarını kaydetti.

Lanata, savaş uçaklarının yoğun bombardıman dolayısıyla, başta ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden cephane desteği aldığını bildirdi.

Musul’un IŞİD’tan geri alınması için peşmergeleri eğitmek üzere geçen yıl bölgeye askeri uzmanlar ve teçhizat gönderen Fransa, son olarak Musul operasyonuna destek için top bataryası sevk etmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar