Dünya

Fransa’dan İngiltere’ye kaçak göçmen taşıyan imam hakim karşısındaFransa’dan İngiltere’ye Manş Denizi üzerinden kaçak göçmen taşınmasına Rouen kentindeki camide imamlık yapan bir kişinin aracılık yaptığı ortaya çıktı.
Fransa’dan siyasi mülteci statüsü alan ve Rouen kentindeki bir camide imamlık yapan 39 yaşındaki İranlı ile aynı camiye ibadet için gelen 29 yaşındaki suç ortağı, “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla Boulogne Mahkemesi’nde pazartesi gününden itibaren yargılanacak.Sorgulama sırasında, iki çocuk sahibi imam ve suç ortağı, kaçak göçmenlere geçen aralık ayından bu yana 6 veya 7 şişme bot tedarik ederek kaçmalarına yardımcı olduklarını itiraf etmişti.

Fransız basınında çıkan haberlere göre polisin, geçen yıl sonu insan taciri şebekeyi çökertmek için başlattığı soruşturma sırasında imamın yaptığı telefon görüşmeleri teknik takibe takıldı.

Polis, 30 Nisan’da daha önce sabıka kaydı olmayan imam ve suç ortağını gözaltına aldı. Savcının itirazına rağmen 96 saatlik sorgulamanın ardından bu iki kişi tutuksuz yargılanmak üzere adli denetim koşuluyla serbest bırakıldı.

Avrupa’ya gelen göçmenlerin önemli bir kısmı, mülteci koşulları daha iyi olduğu gerekçesi ve bir kere ayak bastıktan sonra geri gönderilme korkusu yaşamadıkları için Fransa üzerinden yasa dışı yollarla İngiltere’ye geçmek için çalışıyor.

Fransa’nın kuzeyindeki Calais kenti, İngiltere’ye kaçabilmek için mülteciler tarafından “sıçrama tahtası” olarak görülürken, bu kaçışların önemli bir kısmı can kaybıyla sonuçlanıyor.

Başa dön tuşu