Fransa, küresel silah ticaretinde Rusya'yı yakalamak üzere - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 25, 2023
Dünya

Fransa, küresel silah ticaretinde Rusya’yı yakalamak üzere

Fransa silah ticareti

Fransa, dünyanın en büyük silah ihracatçıları listesinde ABD’nin ardından ikinci sıraya oturmak için Rusya ile rekabet ediyor.

Satışlarda yaşanan keskin artış ve Asya, Okyanusya ve Ortadoğu ülkelerinden son 5 yıl içerisinde gelen yeni siparişler, Fransız üreticilerin 10 yıl içinde Rus rakiplerini geçebileceklerini gösteriyor.


Stockhol Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (Sipri) raporuna göre, Fransa’nın küresel silah ihracatındaki payı 2018-2022’de yüzde 11 oldu. Yüzde 44’lük artışın ölçüldüğü bu rakam 2013-2017’de yüzde 7,1’di.

Raporu yazan isimlerden biri olan Pieter Wezeman, Fransa devletinin savunma sanayisini büyütme çabalarının ve Rusya’ya yönelik yaptırımların Fransa’yı küresel silah ticaretinde öne çıkardığıni söyledi.

Fransa’nın en çok silah ihracatı yaptığı ülkeler ise Hindistan, Katar ve Mısır olarak kayıtlara geçti. Paris yönetiminin gelecek yıllar için aldığı yüksek hacimli siparişler Fransa’nın küresel silah ticaretindeki payının daha da artacağına işaret ediyor.

Rusya’nın payı eridi

Aynı süreçte Rusya’nın küresel silah ihracatından aldığı pay ise yüzde 31 azalarak, yüzde 22’den yüzde 16’ya düştü.

Raporda Rus silahlarının ihracatındaki çöküşün, son üç yılda iki büyük müşteri Çin ve Mısır’ın baskı altına girmesiyle yaşandığı değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, “Bu iki ülkeden gelen siparişler muhtemelen önümüzdeki yıllarda azalacak. Örneğin, Mısır büyük ihtimalle ABD’de gelen baskı sonucunda 2022’de verdiği savaş uçağı siparişini iptal etti. İleri düzey silahlarda yerel üretimi hızlandıran Çin’in Rusya’ya bağımlılığı giderek azalıyor” ifadeleri kullanıldı.

Savaş uçağı ve savaş helikopteri satışlarının Rusya’nın silah ihracatının önemli bölümünü oluşturduğu vurgulanan raporda, Rus ordusunun kendi ihtiyacının bu araçların ihracatını düşürebileceğine dikkat çekildi.

Silahların yüzde 41’i Ortadoğu’ya gitti

Kilit ortaklarıyla yaptığı anlaşmaları sonuçlandırmakta zorlanan Birleşik Krallık’ın küresel silah ihracatındaki payı ise yüzde 4,7’den yüzde 3,2’ye düştü.

Küresel silah ihracatında ilk 5 sırayı alan, ABD, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya toplam ihracatın yüzde 76’sını yapmayı başardı.

Dünyanın en büyük silah ihracatçısı konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam ihracattaki payı son 5 yılda yüzde 33’ten yüzde 40’a yükseldi.

İhraç edilen silahların yüzde 41’i Ortadoğu’ya giderken, ABD son 5 yılda 103 ülkeye silah satışı yaptı.

2018-2022’de Ukrayna büyük bir silah ithalatçısına dönüşürken, sadece 2022’de en fazla silah ithalat eden üçüncü ülke oldu. 5 yıllık periyotta en çok silah satın alan ülkeler ise Hindistan, Suudi Arabistan, Katar, Avustralya ve Çin.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar